Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Francúzsko si takmer zrovnalo 275 m okruh so zemou

Francúzsko si takmer zrovnalo 275 m okruh so zemou
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 11. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vo Francúzsku narobila kropaje potu na čele jedna nepríjemnosť – má 70 rokov, 250 kg a pochádza z Druhej svetovej vojny. Reč je o bombe, ktorú odkryli v blízkosti radnice v meste Rennes. Okamžite bolo evakuovaných 3,000 ľudí.

Podľa vyhlásenia starostky Nathalie Appere už bombu pyrotechnici zneškodnili. V jej útrobách sa stále nachádzalo 68 kg trhaviny, čo by teoreticky mohlo ublížiť ľuďom asi v okruhu cca 275 m. V súčasnosti je už situácia zažehnaná a obyvatelia sú späť vo svojich domovoch. Veci sa však majú tak, že nikto nevie, koľko podobných „prekvapení“ stále číha driemajúcich pod povrchom.

Ďalším adeptom, ktorý tiež ukrýva podobné dedičstvá z Druhej svetovej vojny je Nemecko. Napríklad, minulý rok v auguste tu museli na frankfurtskom letisku odložiť viacero letov kvôli nevybuchnutej bombe, či v roku 2011 sa museli policajné a záchranné zložky postarať až o 45,000 obyvateľov. Vtedy našli neuveriteľnú 1,8 tonovú bombu v rieke Rýn. Podľa štatistík sa vraj v Nemecku objavuje ročne až 2,000 ton pochovanej munície.

Mimochodom, bomby sa zneškodňujú čoraz ťažšie kvôli postupnému starnutiu. Často sú poriadne skorodované, čo pyrotechnikom prácu rozhodne neuľahčuje. A faktom je, že náhodné odkrývanie bômb nekončí. 

(Kým bomby sa vo viacerých prípadoch objavujú náhodou, iné pozostatky hrozivej vojny sa zase hľadajú cielene - v našom článku sa dozviete o vyhľadávaní trosiek lietadiel v Pacifiku.)