Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

RoboThespian: Je čas na humanoidné roboty

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
27. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

RoboThespian je prvý humanoidný robot, ktorý sa môže zjaviť už aj vo vašej domácnosti a je v teréne už vo viac ako 15 krajinách. Pomocou displeja ho naprogramujete podľa svojich potrieb a potom už vás napríklad môže sprevádzať i s výkladom po múzeu, či spríjemniť deň svojím spevom.

RoboThespian je vo vývoji vo Veľkej Británii už od roku 2005. Je interaktívny, teda reguje na podnety, komunikuje s ľuďmi a orientuje sa v priestore. I preto si ho vyžiadali niektoré múzeá či agentúry na to, aby sprevádzal návštevníkov – či už navigačne alebo v podobe výkladu o jednotlivých exponátoch. Robot pracuje už pre NASA a dostáva sa i do Európy, na Stredný Východ, do Ázie a Ameriky či Austrálie. Tam bude pracovať v rôznych národných vedeckých centrách.

Komunikuje dvadsiatimi jazykmi, zvláda dokonca i synchronizáciu s otváraním úst a keď sa s ním rozprávate, rozozná vašu náladu i vek. RoboThespian však nedisponuje umelou inteligenciou. Je to akoby bábka, ktorú programujete. Vďaka displeju sa dostanete do menu, kde poskladáte jednotlivé akcie v časovej osi, ktoré od neho chcete. Trochu to pripomína strihanie filmu, kde sa za sebou ukladajú rôzne zábery.