Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Google Street View vylepšuje na Slovensku databázu

Google Street View vylepšuje na Slovensku databázu
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak v najbližších dňoch uvidíte jazdiť po Slovensku autá s guľovitými fotoaparátmi na streche, pohotovo sa usmejte. Pôjde totiž zase o špeciálne Street View autá, ktoré majú za cieľ aktualizovať snímky Street View v rámci Google Mapy (mapy.google.sk). zároveň budú aj fotografovať významné lokality, ktoré doteraz nenasnímali. Autá Street View nevynechajú desiatky miest a obcí od Bratislavy až po Humenné.

Používatelia Máp Google totiž potrebujú mať snímky stále aktuálne a okrem bežne dostupných ciest chce spoločnosť Google zachytiť aj miesta záujmu na báze žiadostí miestnych inštitúcií – s využitím tzv. Trekkera, teda Street View batohu. „Slovenskí používatelia môžu dnes vďaka Street View virtuálne navštíviť množstvo destinácií, vrátane kultúrne a historicky významných lokalít, či turisticky zaujímavých miest a prírodných krás, ako sú napríklad aj unikátne slovenské jaskyne,“ vraví Jarda Bengl, produktový manažér Googlu a dodáva: „Keďže infraštruktúra sa neustále vyvíja, veríme, že vďaka aktualizácii Street View snímok umožníme používateľom a návštevníkom Slovenska ešte lepšiu orientáciu a poskytneme im inšpiráciu pri výletoch a dovolenkách.“

Street View patrí k obľúbeným službám Google Máp a v súčasnosti je k dispozícii vo viac ako 55 krajinách sveta. U nás sa spustila v roku 2012. Umožňuje „virtuálne prechádzky“ ulicami rôznych miest sveta, je dostupná v rámci Google Earth a je aj súčasťou mobilnej aplikácie Mapy Google. Na Slovensku funguje i projekt „Slovenské Street Vies tipy“, kde patria špeciálne zbierky panoramatických snímok z našej krajiny. Patria sem kultúrne, historické i prírodné krásy vrátane jaskýň.

Žart s úsmevom do objektívu na začiatku článku bol však trochu nadnesený – Google totiž všetky fotografie upravuje – vymazáva tváre i poznávacie značky áut. Všetko je, samozrejme, v záujme ochrany nášho súkromia. Navyše, ak si však neželáte, aby bolo vaše dieťa alebo dokonca i dom na snímke, admin ho môže vymazať úplne.

● Mapy Google sú k dispozícii na viac ako 172 doménach na celom svete v 69 svetových jazykoch.

● Mapy Google využíva mesačne viac ako jedna miliarda používateľov.

● Viac ako 50% využití Máp Google pochádza z mobilných zariadení.

● Mapy Google poskytujú popis trasy v 198 krajinách, zahŕňajú cesty, ktorých kumulovaná dĺžka je viac ako 51 miliónov kilometrov.

● Google poskytuje údaje o doprave vo viac ako 50 krajinách a vo vyše 800 mestách.

● Služba Street View je dostupná v 55 krajinách, vrátane Antarktídy a Arktídy.

● Vyše milión webových stránok/domén využíva API Máp Google (programové rozhranie).

● Každý mesiac viac ako 40 tisíc ľudí z celého sveta prispieva a zlepšuje Mapy Google pomocou Google Map Makera.