Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Inovatívny slovenský systém prináša klimatizáciu, za ktorej prevádzku neplatíte

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
22. 11. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Určite ste si všimli, že na Slovensku máme pomerne dostatok slnečných dní. Prečo to teda nevyužiť? Už dávno máme k dispozícii fotovoltaické technológie, ktoré menia slnečnú energiu na elektrickú.

Na Slovensku však máme aj zaujímavého odborníka, ktorý využitie slnečnej energie posunul na novú úroveň, čo potvrdili aj jeho patenty v až 43 krajinách po celom svete. Jeho systém dokáže premenenú energiu ukladať nielen do batérie, ale aj do vody. No a najnovším prírastkom v technologickej dielni púchovského Logitexu je klimatizácia, za ktorej prevádzku platiť nemusíte.

Využiť slnečnú energiu sa snažia ľudia už od nepamäti. Technológia fotovoltaických panelov jej využitie v modernej dobe urýchlila a už nejaký ten rôčik ju premieňame na energiu elektrickú. V tomto smere nezaostávajú ani samotné panely, ktorých efektivita sa z roka na rok zlepšuje. Na Slovensku sa pritom vo väčšej miere začalo s ich používaním približne od roku 2008.

„Vtedy sa predávali panely, ktoré mali okolo 200 – 220 wattov s účinnosťou nejakých 10 – 11 percent. Dnes ten vývoj vo svete ide míľovými krokmi. Naše panely majú výkon 275 wattov a majú účinnosť 16 percent,“ hovorí pán Daniel Lako, Logitex.

V prípade inovatívneho riešenia zo slovenského Logitexu putuje vyrobená elektrická energia z fotovoltaických panelov, cez mozog systému, v podobe jednotky LX DC BOX. Primárnou vlastnosťou systému je, že energiu ukladá do špeciálnej nádrže s vodou.

„Sú to buď jedno-nádržové systémy univerzálne, v ktorých sa zohrieva aj pitná voda aj slúžia ako jednotka pre kúrenie, podlahové kúrenie. Alebo je to systém dvoch nádrží, kde v jednej sa zohrieva voda pre bežné používanie ako pitná voda a v druhej nádrži sa zohrieva voda.“

Predhriata voda sa navyše dá použiť cez zmiešavací ventil aj do práčok alebo umývačiek riadov. Výrobca pritom prednedávnom vybavil svoj systém aj 12 voltovou batériou. Tá sa môže počas dňa nabíjať a energiu, v nej uskladnenú, môže potom efektívne využiť moderná domácnosť s LED osvetlením.

Riadiaca jednotka tohto domáceho systému je po novom schopná presmerovať elektrickú energiu už aj do klimatizácie.

„Naša klimatizácia dokáže vychladiť miestnosť, ktorá má zhruba 59 metrov štvorcových. Výhodou klimatizácie, ktorá je pripojená na fotovoltaiku, je tá, že pokiaľ len trošku svieti slniečko, vtedy tá spotreba je úplne nulová.“

Elektriku zo siete teda nemíňa. Klimatizačná jednotka pritom kráča s dobou a tak sa dá okrem diaľkového ovládania riadiť aj cez mobilnú aplikáciu, prostredníctvom v nej zabudovaného Wi-Fi modulu.

„Z práce, z kancelárie si môžete pozrieť teplotu vo vašej miestnosti a cez mobilnú aplikáciu si klimatizáciu spustíte. V tom momente sa odpojí ohrev vody a funguje klimatizácia, ktorá sama sa vypne v prípade, že je nastavená nejaká fixná teplota alebo si ju na diaľku môžete vypnúť.“

Zaujímavým riešením je aj to, že klimatizácia sa môže v chladnejšom období razom zmeniť na kúrenie, opäť s využitím sily elektrickej energie z fotovoltaiky.

„Klimatizácia dodáva teplo až do výkonu 4 kilowatty. Tak v nulových domoch a pasívnych domoch takéto kúrenie by teoreticky malo stačiť ako jediný zdroj kúrenia počas vykurovacej sezóny.“

Za všetkým pritom stojí vnútorný systém klimatizácie, ktorý akoby násobí dodanú elektrickú energiu takzvaným koeficientom výkonu COP. Vďaka tomu klimatizácia dodanú energiu takmer strojnásobí.

„Naša klimatizácia má COP, čiže výkon, ktorým násobí sa príkon, na úrovni 2,7 pri chladení a 2,9 pri výrobe tepla. Maximálny príkon klimatizácie je 1,5 kilowattu.“

Ani pri klimatizácii však slovenskí vývojári nekončia a už teraz pracujú na ďalšom ekologickom využití svojho systému. Kým v dnešných podmienkach fungujú jeho výkony do 25 kW, Púchovčania sa ho snažia dostať do podoby niekoľkonásobne vyššieho výkonu.

„Máme vo vývoji riadiace jednotky, ktoré zvládnu pripojenie až 200 kilowattových výhrevných telies, ktoré sú naozaj určené potom už pre veľké objekty v rámci priemyslu,“ dodáva pán Daniel Lako, Logitex.

Vývojári riešia aj tepelné čerpadlá, ktoré by boli napájané ich autonómnym systémom. Tým by sa rozšírili ďalšie možnosti vykurovania nízkoenergetických a pasívnych stavieb. Práve vďaka ich inovatívnym technológiám už teraz dokážeme efektívne využívať slnečnú energiu, ktorá je tu pre všetkých a nemusí sa za ňu platiť. Tak prečo to nevyužiť?