Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Magnetické pedále pre horské bicykle sú ešte ľahšie a silnejšie

Magnetické pedále pre horské bicykle sú ešte ľahšie a silnejšie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
23. 2. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Už v roku 2018 predstavili rakúski vývojári svoje pedále pre horské bicykle s názvom magped, ktoré držia nohy jazdca na mieste pomocou magnetov. Teraz sa vracajú s novým a vylepšeným modelom s názvom Sport2.

Pre rekapituláciu, magnetické pedále pre horské bicykle magped sú určené pre jazdcov, ktorí chcú ťažiť z výhod takzvaných „bezklipsových“ pedálov, ako je vyššia účinnosť šliapania a menšia šanca, že nohy skĺznu z pedálov, no zároveň stále chcú mať možnosť uvoľniť svoje topánky z pedálov pomerne ľahkým spôsobom.

Aby sa podarila dosiahnuť takáto kombinácia, každý pedál má na svojej platforme zabudovaný neodymový magnet smerujúci nahor, sa spája s plochým oceľovým plechom odolným proti korózii, ktorý je priskrutkovaný k spodnej strane cyklistickej topánky kompatibilnej s SPD systémom. Keď sa noha jazdca pohybuje pri bežnom šliapaní priamo hore a dole, magnet a platňa zostávajú spojené. Jednoduchý pohyb nohy, ktorým sa krúti smerom von, však vedie k ich uvoľneniu.

Magnetické pedále pre horské bicykle magped Sport2.

Zatiaľ čo pedále magped už boli podstatne ľahšie a elegantnejšie ako iné riešenia, nový model magped Sport2 je údajne až o 56 gramov ľahší a zároveň silnejší ako pôvodný model Sport. Spolu s magnetom s nastaviteľnou výškou má každý pedál tiež hliníkové telo vyfrézované pomocou CNC a vylepšený systém troch ložísk.

Pedále sa dajú objednať podľa výberu z troch rôznych magnetických síl, ktoré sú určené podľa hmotnosti jazdca. V závislosti na voľbe magnetu sa hmotnosť pedálov pohybuje od 420 do 458 gramov na pár a prinášajú silu v ťahu až 38 kilogramov.

Magnetické pedále magped Sport2 sa dajú objednať na webových stránkach výrobcu v tmavošedej, oranžovej, zelenej alebo ružovej farbe. Cena sa pohybuje od 115 do 130 dolárov za pár.

Magnetické pedále pre horské bicykle magped Sport2.