Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Domácnosti na technologickom vzostupe

Domácnosti na technologickom vzostupe
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
5. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Samsung v spolupráci s agentúrou Ipsos Mori predstavil výsledky prieskumu „Techonomic Index“, ktoré vychádzajú z odpovedí asi 5,000 respondentov. Zamerali sa na európsky životný štýl, nákupné správanie a spôsoby, akými sme prepojení prostredníctvom moderných technológií. Prieskum sa zameral na 11 rôznych kategórií technologických zariadení a elektronických spotrebičov. Ukázalo sa, že dospelí Európania venujú technológiám veľa času aj peňazí.

Účastníci prieskumu okrem svojho zamestnania strávia 7 hodín a 42 minút denne používaním techniky alebo domácich spotrebičov (mobilné telefóny, TV, umývačku riadu alebo varič). Domácnosti vo Francúzsku, v Nemecku, v Španielsku a v Taliansku za techniku priemerne minuli 367€ za posledné tri mesiace, kým čo u britských rodín táto suma predstavovala priemerne 218£.

Rozdelené rodiny sú si bližšie ako kedykoľvek predtým

V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami môžeme povedať, že technológia prispieva skôr k zblíženiu rodinných príslušníkov ako k ich odcudzeniu. Momentálne totiž už iba tretina rodinných príslušníkov žije v rovnakom meste či obci oproti predchádzajúcim generáciám, kedy takmer polovica (44 %) rodiny zostávala žiť na rovnakom mieste. Polovica opýtaných (52 %) súhlasí s tvrdením, že vďaka mobilným technológiám (napr. mobilný telefón / tablet) sa viac rozprávajú so svojimi blízkymi. 

Prieskum tiež odhalil rozdielnosti medzi jednotlivými národmi v rodinných vzťahoch.

Taliani či Španieli sú veľmi fixovaní na svojich rodičov. Viac ako tretina z tých, ktorí sú v kontakte so svojimi rodičmi, sú s nimi v spojení častejšie ako raz denne. Naopak Nemci, Francúzi či Angličania sú so svojimi rodičmi v kontakte podstatne menej – iba 13 % Nemcov je v kontakte s ich rodičmi viac ako raz denne.

Čo vlastníme:

V domácnostiach vlastníme priemerne 18 technologických / elektronických zariadení alebo domácich spotrebičov (z 11 kategórií, na ktoré sa prieskum zameriava). Takmer tretina opýtaných uvádza, že vlastní dva televízory a jedna domácnosť z piatich vlastnej televízory tri. Viac ako polovica (53 %) opýtaných využíva tablet.

Nákupné správanie:

Mobilné telefóny a tablety boli najčastejšie označované ako produkty, ktoré si niekto v domácnosti chce kúpiť v nachádzajúcich troch mesiacoch. 19% z tých, ktorí si kúpili tablet, a 17% čerstvých majiteľov fotoaparátu, si zaobstarali nový prístroj, pretože chceli „niečo menšie a ľahšie“ (tieto dva atribúty boli uvádzané medzi top 5 dôvodmi u oboch prístrojov). Opýtaní v poslednom mesiaci nakupovali hlavne digitálne knihy a noviny, tým dávali prednosť pred ostatnými typmi obsahu.

Frekvencia využívania prístrojov:

Viac ako tretina (35 %) opýtaných strávi bežný deň viac ako hodinu denne sledovaním TV alebo video obsahu. Jeden z piatich (20 %) minimálne hodinu denne hrá hry alebo sa baví rôznymi aplikáciami na svojom telefóne či tablete. Takmer šesť z desiatich (59 %) respondentov, ktorí využívajú spotrebiče určené pre varenie, tak robí menej než hodinu denne. Takmer štvrtina (24 %) respondentov používa spotrebiče určené pre upratovanie každých 4-5 dní alebo menej často.

Zdroj: TS Samsung Electronics