Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 1

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
1. 4. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Určite to poznáte, ste na výlete počas leta, vysoké teploty, no posledný hlt vody ste venovali kamarátovi. Čo teraz s prázdnou fľašou? Ak by bola taká, akú vám predstavíme, tak sa naplní sama. Neveríte? Čítajte ďalej.

Rakúska spoločnosť Fontus vyvíja novú fľašu na pitie, ktorá si sama dokáže vytvoriť a doplniť vodu z vodnej pary zo vzduchu. Funguje to na princípe prúdenia vlhkého vzduchu do zariadenia, ktorý zasiahne rad hydrofóbnych povrchov. Tie spôsobia to, že sa začnú tvoriť vodné kvapôčky. Integrovaný je aj filter, ktorý chráni pred nabratím prachu, nečistôt či hmyzu do fľaše. Nádoba Fontus sa bude vyrábať v dvoch vyhotoveniach – turistické Airo a špeciálne cyklistické Ryde. Fľaše by mali dokázať vyprodukovať 0,5 litra čistej pitnej vody za jednu hodinu.

Nový čistiaci robot Braava jet 240 z dielne iRobot je určený pre čistenie tvrdých podláh v oblastiach s vysokou úrovňou prevádzky, ako sú kuchyne a kúpeľne. Robot si cez algoritmus mapovania vyhľadá prekážky v ceste ešte pred samotným nanesením čistiacej tekutiny, aby sa zabránilo poškodeniu nábytku, kobercov a stien. Čistiaca vibračná hlavica potom rozstrekuje kvapalinu, čím sa uvoľnia nečistoty na podlahe. Braava má k dispozícii tri automatizované režimy, ktoré sa aktivujú podľa použitej čistiacej podložky buď na mokré vytieranie, vlhké zametanie alebo jednoduché utieranie prachu.

DSLR fotoaparát Canon EOS 1300D sa špecializuje na ľudí, ktorí intenzívne používajú fotoaparát v smartfóne a majú chuť svoje skúsenosti preniesť na novú úroveň. Okrem vstaveného Wifi a NFC pripojenia pre rýchle zdieľanie fotografií disponuje fotoaparát začiatočníckymi režimami nastavenia napríklad pre šport, makro, portrét a dokonca pre potraviny. Používateľ si môže vytvárať snímky s malou hĺbkou ostrosti a nechýbajú ani zabudované kreatívne filtre pre úpravu fotografií priamo v tele fotoaparátu.

Nový dron Phantom 4 od spoločnosti DJI si oproti staršiemu modelu Phantom 3 prináša vylepšený autonómny režim lietania spolu s novým režimom Sport, ktorý umožní dronu dosiahnuť rýchlosť cez 70 km / h. Výrobca tiež pridal nový aktívny systém pre detekciu a vyhýbanie sa prekážkam spolu s režimom ActiveTrack, ktorý umožňuje dronu opticky sledovať pohybujúci sa objekt zo vzdialenosti minimálne 3 metrov. Najlepšieho vylepšenia sa dočkala 4K kamera, ktorá má výrazne zníženú chromatickú aberáciu, ako aj znížené skreslenie objektívu.

Niektorí jazdci downhillu sa v zimných mesiacoch určite nechajú nahovoriť aj snowboarding či zjazdové lyžovanie. Zažiť ten správny pocit ako na bicykli by im však aj na snehu mohol priniesť nový športový stroj Hillstrike. Ten sa svojím prevedením dostatočne približuje práve k zjazdovému bicyklu. Hillstrike je vybavený bicyklovými riadidlami, sedlom a pedálmi, no nechýba mu ani predná odpružená vidlica. Tieto prvky mu pridávajú jedinečné jazdné vlastnosti, vďaka ktorým dokáže verne imitovať jazdu na bicykli dole z kopca na zasnežených svahoch.