Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vďaka SpeakSee sa do konverzácie môžu zapojiť aj nepočujúci

Vďaka SpeakSee sa do konverzácie môžu zapojiť aj nepočujúci
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
19. 6. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Síce existujú aplikácie na prevod reči do textu, ktoré umožnia nepočujúcim používateľom čítať to, čo hovoria okolo nich ostatní ľudia, no aplikácie majú často problém s okolitým ruchom alebo s viacerými ľuďmi rozprávajúcimi naraz. Nový multimediálny systém SpeakSee sa však hrdí tým, že vo všetkých ohľadoch funguje oveľa lepšie.

Základom systému SpeakSee sú tri jednotky so zabudovanými Wi-Fi bezdrôtovými mikrofónmi, hoci v maximálnej konfigurácii môže byť zapojených až deväť jednotiek, dokovacia stanica pre nabíjanie jednotky s mikrofónom a sprievodná mobilná aplikácie pre operačné systémy iOS a Android. Každá jednotka s mikrofónom sa pripevní na vrchný odev osoby zapojenej do konverzácie, pričom systém využíva smerové mikrofóny, ktoré zvýrazňujú reč hovoriacej osoby tak, aby boli potlačené okolité ruchy alebo reč iných ľudí.

Každá jednotka SpeakSee s mikrofónom sa pripevní na vrchný odev osoby zapojenej do konverzácie, pričom systém využíva smerové mikrofóny, ktoré zvýrazňujú reč hovoriacej osoby.

Mikrofón prenáša zvuk hovoriace do dokovacej stanice, ktorá môže byť umiestnená až do vzdialenosti 20 metrov. Stanica spracuje získanú reč s rôznych mikrofónov a potom cez Wi-Fi pripojenie prenáša audio dáta do sprievodnej aplikácie nepočujúceho používateľa. Aplikácia prepíše reč do textu, ktorý zobrazí na displeji smartfónu v reálnom čase, s rôznymi farbami a názvami, ktoré označujú, aká osoba hovorí.

Prepisy konverzácií sa dajú v aplikácii uložiť a následne vyhľadávať pomocou kľúčových slov. Pomocou integrovaného 3,5 mm audio konektora sa tiež priamo do dokovacej stanice dajú pripojiť zariadenia, ako sú napríklad smartfóny alebo televízory, čo umožní analýzu a prepis hlasových zvukov do textu. Podporovaných je pritom viac ako 120 jazykov a variantov.

Sprievodná mobilná aplikácia pre systém SpeakSee prepíše reč do textu, ktorý zobrazí na displeji smartfónu v reálnom čase, s rôznymi farbami a názvami, ktoré označujú, aká osoba hovorí.

Výdrž batérie v jednotke s mikrofónom sa pohybuje v rozmedzí od dvoch do štyroch hodín na jedno nabitie, v závislosti od toho, koľko hovorí jej používateľ. Dokovacia stanica sa dá používať aj vtedy, keď nie je zapojená do zásuvky, pričom jej batéria vydrží na jedno nabitie približne osem hodín používania.

Systém SpeakSee je momentálne súčasťou start-up kampane na portáli Indiegogo, kde sa dá získať v konfigurácii s jedným mikrofónom za 249 dolárov alebo s tromi mikrofónmi za 379 dolárov. Odhadovaná maloobchodná cena druhej konfigurácie je 699 dolárov. Distribúcia je naplánovaná na február 2019.

Dokovacia stanica sa dá používať aj vtedy, keď nie je zapojená do zásuvky, pričom jej batéria vydrží na jedno nabitie približne osem hodín používania.