Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

CeBit 2014: Raspberry Pi má vlastnú zvukovú kartu!

CeBit 2014: Raspberry Pi má vlastnú zvukovú kartu!
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pretože rozmery v technológiách sú dôležité, a občas predovšetkým tie smerom nadol, záujmu sa teší aj miniatúrny počítač Raspberry Pi, založený na OS Linux. Patrí k obľúbeným stavebným prvkom menších mechanizmov. Aby však vývoj poriadne napredoval, rozhodli sa jeho tvorcovia – element 14, že Pi obdaria i audio kartou od Wolfsona.

Britský premiér David Camron bol jednou z osobností, ktoré mali na CeBit v Nemecku svoj prejav. Za svoju krajinu, Veľkú Britániu, vyzdvihol technické inovácie v podaní ARM a Imagination. No nezabudol ani na menšie technologické novinky. Pretože rozmery v technológiách sú dôležité, a občas predovšetkým tie smerom nadol. Cameron spomenul totiž aj miniatúrny počítač Raspberry Pi, založený na OS Linux. Patrí k obľúbeným stavebným prvkom menších mechanizmov, rovnako ako aj základná doska Arduino. Raspberry Pi sa môže pochváliť už počtom 2,5 milióna predaných kusov. Aby však vývoj poriadne napredoval, rozhodli sa jeho tvorcovia – element 14, že Pi obdaria i audio kartou od Wolfsona. Tá má približnú cenu 33 dolárov a sľubuje rozšírenie funkcií.

Doplnková zvuková karta je vybavená i Wolfsonovým audio procesorom, ktorý podporuje vysoko citlivý zvuk do 24 bitov / 192 kHz. Zvuk sa tak môže prehrať cez priame pripojenie k zosilňovaču cez 3,5 mm jack, prípadne S/PDIF výstup. Rovnako uvidíme i nahrávanie audia, svoje miesto si totiž na matičnej doske našli i dva Mems mikrofóny. Áno, vieme, že Raspberry Pi malo už pred tým možnosť pohrávať sa so zvukom, no pred tým išlo o USB rozhrania. Teraz je zvuková karta pripravená priamo pre nasadenie na P5kové kolíčky.