Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 54

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
16. 4. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Ktorá zo žien by nemala rada náušnice? Samozrejme nájdu sa také, ale nepochybne je viac tých, ktoré takéto šperky zdobia. Keď sa tak však nad náušnicami zamyslíme, pokojne ich môžeme prirovnať k nositeľným zariadeniam. Po novom ich však do tejto kategórie môžeme aj rovno zaradiť. Inžinieri z nich totiž naozaj zariadenia vytvorili.

Náušnice Nova H1 majú vo svojom tele zo striebra osadenú perlu, no okrem štýlového módneho doplnku zastanú aj funkciu bezdrôtových slúchadiel. Hudba sa do náušníc prenáša zo spárovaného smartfónu pomocou Bluetooth pripojenia. Zvuk z integrovaného reproduktora je potom smerovaný priamo do zvukovodu nositeľky. V každej náušnici sú navyše zabudované dva mikrofóny, ktoré umožnia telefonovanie zo spárovaného smartfónu. Prichádzajúce hovory sa prijímajú stlačením tlačidla na zadnej strane ktorejkoľvek z náušníc. Tlačidlo sa dá tiež použiť na spustenie prehrávania alebo na preskakovanie skladieb.

Energetický asistent Ecojoco môže pomôcť znížiť spotrebu elektrickej energie v domácnostiach až o 25 percent. Toto zariadenie dokáže používateľom poskytnúť presnú analýzu spotreby elektrickej energie a ukáže im, ako znížiť jej plytvanie. Údaje a analýzy, ktoré sú prenášané v reálnom čase, sú spracované algoritmami umelej inteligencie, ktorá deteguje všetky elektrické zariadenia v domácnosti.

DFree z dielne spoločnosti Triple W je nositeľné zariadenie, ktoré by mohlo pomôcť seniorom, zdravotne postihnutým a ďalším používateľom, ktorí každý deň čelia inkontinencii moču. Tento neinvazívny snímač, ktorý sa pripevní k telu, využíva ultrazvukovú technológiu, aby mohol nepretržite monitorovať močový mechúr nositeľa. Získané údaje sú analyzované, aby sa dalo predpovedať, kedy je potrebné ísť na toaletu. Na základe spracovaných informácií potom systém včas odošle upozornenie do pripojeného smartfónu alebo tabletu používateľa, či opatrovateľskej služby.