Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 86

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
27. 7. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Bezpečnosť vozidiel v cestnej premávke je zrejme pre všetky automobilky na prvom mieste. No vo väčšine prípadov zlyhá komponent medzi sedadlom a volantom, samozrejme vodič. Aj preto sa vývojári rozhodli zdokonaliť svoju štvorrozmernú radarovú technológiu, ktorá odhaľuje skutočné hrozby na cestách, a to aj bez ohľadu na poveternostné podmienky.

Inovatívna 4D radarová zobrazovacia technológia Arbe Phoenix by mohla pomôcť zaistiť bezpečnú jazdu v súčasných moderných automobiloch ako aj v budúcich, plne autonómnych vozidlách. Systém s vysokým rozlíšením 2K dokáže v reálnom čase rozlíšiť skutočné hrozby od falošných poplachov, a to bez ohľadu na rýchlosť, okolité počasie alebo svetelné podmienky. Pokročilé algoritmy a výkonný radar, ktorý využíva tisíce virtuálnych vysielacích a prijímacích kanálov, tak presne detegujú a sledujú smer a rýchlosť menších subjektov, ako sú chodci, bicykle a motocykle. Radar má dlhý dosah, až 300 metrov a dokáže pokryť široký zorný uhol, 100 stupňov. Modulárny dizajn systému Phoenix je pritom plne prispôsobiteľný a výrobcom automobilov umožňuje škálovať rozlíšenie, dosah a rozsah zorného poľa.

Modulárny robot ClipBot je navrhnutý tak, aby zábavným spôsobom naučil deti základom robotiky a programovania. Jeho srdcom je valcová hlava s displejom, ktorý zobrazuje kyklopské animované oko a ním vyjadruje svoje emócie. K hlave sa dajú pripojiť rôzne moduly, ktoré sú vzájomne spojené kĺbmi. Robot tak môže získať rôzne podoby. Všetko závisí len od fantázie dieťaťa. Napríklad môže vyzerať ako robotické rameno s kliešťami, pomocou ktorých podáva predmety, môže sa pohybovať po kolesách, plaziť sa po zemi alebo kráčať po štyroch nohách ako pes. ClipBot má dve preddefinované osobnosti a vie vykonať viac ako 200 reakcií. Deti môžu robota oživiť a pridať mu ďalšie osobnosti a schopnosti pomocou jednoduchého objektového programovacieho rozhrania založeného na technológii Google Blockly.