Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nástenné reproduktory obklopia zvukom veľkoplošný televízor

Nástenné reproduktory obklopia zvukom veľkoplošný televízor
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
8. 10. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak doma v obývačke nemáte miesto na obrovské stojanové reproduktory alebo sa vám len jednoducho nepáči ich vzhľad, mohol by vás zaujať zaujímavý reproduktorový systém z dielne spoločnosti Focal. Ten pozostáva z niekoľkých reproduktorov pre domáce kino, ktoré sa dajú pripevniť na stenu, aby mohli pohlcujúcim zvukom obklopiť televízor s veľkou obrazovkou.

Reproduktory modelového radu On Wall 300 sú dostupné v dvoch verziách, pričom každý model je k dispozícii v čiernej alebo bielej farbe s vysokým leskom. Všeobecne platí, že jedna reproduktorová jednotka je umiestnená pod televízorom ako stredový kanál, pričom ďalšie dve sú umiestnené po oboch stranách televízora, celkovo sú teda tri. Spoločnosť Focal navrhla reproduktory pre nastavenia domáceho kina a tvrdí, že sú vhodné aj na použitie s hi-fi systémom. V každom prípade sa môžu poslucháči rozhodnúť predviesť meniče reproduktorov alebo ich skryť pred zrakom pomocou magneticky uchytenej mriežky.

Nástenný reproduktorový systém Focal On Wall 301.

Ak majú používatelia televízor uhlopriečku 60 palcov alebo menej, spoločnosť Focal odporúča, aby boli na stenu použité reproduktorové jednotky On Wall 301 s rozmermi 80 x 15,5 x 9 cm a hmotnosťou 5,9 kg. Každá z nich je domovom dvoch 4-palcových stredobasových meničov. Každý obsahuje ľanový kužeľ, ktorý údajne ťaží z „vysokého vnútorného tlmenia, vysokej rýchlosti zvuku a vysokej tuhosti v ohybe“, s jediným 1-palcovým výškovým meničom vyrobeným z hliníka a horčíka, ktorý je umiestnený medzi nimi. Na šikmých krajoch sú umiestnené otvory bassreflexov. Udávaná frekvenčná odozva je 53 Hz až 28 kHz, citlivosť 87 dB a nominálna impedancia je 8 ohmov. Na poháňanie tohto modelu odporúča výrobca použiť zosilňovač s rozpätím 25 až 130 wattov.

Nástenný reproduktorový systém Focal On Wall 301.

Pre tých, ktorí sa chcú pozerať na ešte väčšie obrazovky, je určený model reproduktora On Wall 302 s rozmermi 125 x 15,5 x 9 cm a hmotnosťou 12 kg. V kryte každej jednotky sú umiestnené štyri 4-palcové stredobasové meniče, plus basreflexové otvory po stranách a rovnaký výškový menič v strede ako má model 301. Na pohon tohto modelu budete potrebovať 40 až 180-wattový zosilňovač. Frekvenčný rozsah tejto jednotky je 50 Hz až 28 kHz, má citlivosť 91 dB a nominálnu impedanciu 8 ohmov.

Nástenný reproduktorový systém Focal On Wall 302.

Nástenné reproduktory modelového radu On Wall 300 sa už predávajú, no nie sú rozhodne lacnou záležitosťou. Model On Wall 301 má cenu 990 dolárov za kus, zatiaľ čo cena jednej reproduktorovej jednotky modelu On Wall 302 stojí až 1 499 dolárov. Aj keď sú reproduktory primárne navrhnuté na stenu, k dispozícii sú aj stojany na ich flexibilnejšie umiestnenie, ktoré sú ponúkané ako voliteľné príslušenstvo.

Nástenný reproduktorový systém Focal On Wall 302.