Baumit prináša inovatívny spôsob prípravy suchého betónu bez tvorenia odpadu
- Autor:
- Lubo Straka
- Zverejnené:
- 21. 6. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nejeden Slovák sa už aspoň raz stretol s obľúbenou činnosťou, ktorou je betónovanie. Vedeli ste však, že betón používali už starí Rimania? Podľa odborníkov o tom svedčia aj niektoré cesty a viadukty z prvého storočia nášho letopočtu. Dnes je tento materiál obľúbený aj pri stavbách stien, či skeletov domov a bytov. Najčastejšie pritom prichádza na stavbu už zamiešaný pomocou špeciálnych áut.
No často sa používa aj vo vreciach, hlavne pre menšie projekty ako sú schody, múriky, či rôzne stĺpiky. Jednoducho sa z vriec pripraví len toľko betónu, koľko sa v danej chvíli minie. Výrobca stavebných zmesí Baumit sa však rozhodol vniesť do tohto segmentu technológiu, vďaka ktorej sa nebude tvoriť odpad. Jednoducho sa suchá zmes hodí do miešačky aj s vrecom.
Betón je pevná stavebná látka, ktorá vzniká tuhnutím a tvrdnutím zmesi plniva, spojiva a vody. Spojivom je pritom cement, ktorý sa vyrába pálením vápencových hornín, pri teplote okolo 1450 °C. No s ostatnými zložkami ho aktivuje práve voda.
„Po zmiešaní s vodou vzniká hydraulická reakcia, pri ktorej dochádza k tvorbe hydratovaného vápnika a silikátov. Tie tvoria pevnú hmotu. Tento proces sa nazýva hydratácia cementu. Pri tvrdnutí sa postupne tvoria väzby medzi časticami piesku, kamieniva, hydratovaným vápnom a silikátmi,“ vysvetľuje Jozef Poláček, technický poradca, Baumit.
Vlastnosti betónu pritom výrobcovia vylepšujú aj pridávaním prímesí. Napríklad Baumit FixBetón dokáže vďaka nim vytuhnúť už do 10 minút. Pomôže to napríklad pri betónovaní základov múrikov, či stĺpikov, kde sa dá betón použiť aj bez miešania.
„FixBetón sa dá ako suchá zmes jednoducho vysypať aj do jamy, ktorá slúži ako stratené debnenie. Napríklad v okolí rodinného domu alebo na záhrade. Vyrieši to prácu na miestach, kde sa nedá použiť miešačka. Teda na miestach, kde nie je prístup k elektrike. Zaujímavý je však aj WU Betón, ktorý je zasa vodostavebný betón s vysokou pevnosťou. Keďže teda neprepúšťa vodu, hodí sa pri budovaní vodojemov, žúmp alebo pivníc.“
Naopak Baumit DrainBeton je vodopriepustný, ideálny je preto ako podklad pod exteriérovú dlažbu, pretože bezpečne odvádza vodu z povrchu do podkladu a znižuje tak riziko poškodenia vplyvom podmáčania alebo mrazu.
„Mnohým spotrebiteľom môže pomôcť aj betón, ktorého schopnosťou je rozpínať sa a zväčšiť svoj objem. Taký Fill Betón to dokáže až o 2 percentá, čím dokonale vyplnení rôzne dutiny. Využiť sa dá napríklad aj pre zalievanie zárubní bezpečnostných dverí alebo rôznych kaverien či dutín.“
Pri niektorých riešeniach je však potrebné betón i spádovať, aby napríklad odtekala voda z balkónov a terás. V tomto prípade musí mať betón zasa špeciálne vlastnosti a pevnosť. FlexBeton je tak pevný už od jedného centimetra. No najnovším prírastkom v rodine suchých zmesí je Baumit All In Betón pre dom a záhradu.
„Ide o suchú betónovú zmes triedy C16 / 20. Zaujímavé je na ňom to, že si ho do domu alebo na záhradu prinesie spotrebiteľ vo vreciach, ktoré už na danom mieste i navždy zostanú.“
All In Betón je totiž balený do špeciálnych samorozpustných vriec, ktoré sú na 95% z celulózy. Pri spracovaní sa nemusí z vriec vysýpať do miešačky. Vrece sa totiž dnu vhodí celé. Nielenže sa takto výrazne zníži prašnosť a urýchli práca, vrece sa počas miešania zároveň rozpadne na veľmi malé kúsky, ktoré betónu pomôžu získať nové vlastnosti.
„Pri vreciach sme sa zamerali na prírodný materiál, ktorým spojenie celulózy a škrobu rozhodne je. Na druhej strane však práve prírodné vlákna z obalu využijeme a zapracujeme ich do betónu. Takto získa výsledný produkt lepšie spracovateľské vlastnosti ako ľahšie miešanie a menšiu náchylnosť na tvorbu trhlín.“
Dôležitý je však aj ekologický rozmer. Používateľovi tak odpadne starosť s likvidáciou vriec so zostatkami zmesi, ktoré by nemali byť súčasťou papierového odpadu. Toto ocenia mnohí majstri, ktorí potom na konci dňa, pri upratovaní, často naháňajú po stavbe vetrom odviate prázdne a zaprášené vrecia.
„All In Betón prichádza v 30 kilogramových baleniach a je vhodný pre využitie okolo domu, či na záhrade. Stačí pridať 3 až 4 litre vody a získate asi 15 litrov kvalitnej betónovej zmesi s prírodnými vláknami,“ dopĺňa Jozef Poláček, technický poradca, Baumit.
Aj stavebné materiály môžu mať teda ekologický rozmer. Baumit sa chce preto na takéto riešenia zamerať v budúcnosti aj pri iných suchých zmesiach. Nepochybne to ocenia i mnohí stavitelia, ktorí tak podporia našu planétu a zároveň im aspoň čiastočne odpadnú starosti s likvidáciou stavebného odpadu.