Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Špeciálne sadrokartónové systémy pre suchú výstavbu zmenia vaše bývanie

Autor:
Lubo Straka
Zverejnené:
20. 7. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Určite to poznáte a možno sa toho aj niektorí držíte. Rodina si má nechať svoje tajomstvá za múrmi domu. Nie v každej domácnosti sa to však dá, zvlášť ak majú, ako sa hovorí, aj steny uši. Akustické vlastnosti deliacich priečok, a to aj medzi susedmi, nie sú v každej budove také aké by mali byť. No musím povedať, že v tomto smere dokážu doslova zázraky také sadrokartónové systémy. Príkladom je aj špeciálna doska Knauf Diamant. Poďte teda nahliadnuť na to, akými inováciami dokážu moderné materiály zmeniť vaše bývanie.

Už v roku 1932 vedeli bratia Alfons a Karl Knaufovci, že sadra bude mať v stavebnom priemysle veľkú budúcnosť. Aj preto vytvorili o 12 mesiacov neskôr prvý závod, v ktorom sa spracovával ťažený sadrovec. Neskôr, v 50 tych rokoch, vyvinuli v nemeckom Iphofene, komplexný systém suchej výstavby, vrátane príslušenstva a nástrojov potrebných na spracovanie. Aj Slovensko sa už viac ako 30 rokov teší z tohto systému.

„Ako prví sme priniesli na slovenský trh sadrokartónovú dosku, ktorá je dodnes súčasťou dômyselného stavebného systému. Odvtedy sa pojem „suchá výstavba“ natrvalo udomácnil v slovenskom stavebnom slovníku. Dnes je tak k dispozícii celý rad systémov suchej výstavby v podobe priečok, podhľadov, predsadených či šachtových stien,“ hovorí Michael Žiška, Knauf Bratislava.

Za tie roky si sadrokartónové systémy prešli výraznými zmenami. To čo bolo dobré zostalo a neustále k tomu pribúdajú zaujímavé inovácie. A práve vďaka nim spĺňajú tieto systémy aj tie najnáročnejšie požiadavky na kvalitu bývania.

„Hoci je jadrom materiálu stále sadra, dnes máme vďaka výskumu a vývoju k dispozícii stavebné dosky, ktoré odolávajú vlhkosti a majú vysokú požiarnu odolnosť. No naše inovácie smerovali aj do oblasti pevnosti materiálov a samozrejme i akustiky. Jednoducho sme chceli vytvoriť dosky, ktoré výrazne utlmia hluk.“

Poteší to najmä tých, ktorí určite poznajú situácie, pri ktorých v byte počujú nežiaduce zvuky od susedov, prípadne z vedľajšej miestnosti. Práve pre takéto scenáre vyvinul Knauf unikátnu sadrokartónovú dosku s názvom DIAMANT. Staviteľom prináša možnosť vytvárať, okrem vnútorných priečok, aj medzibytové, a to s nepriezvučnosťou až 71 decibelov, pri hrúbke priečky len necelých 21 centimetrov. Pre porovnanie, ľudský rozhovor v normálnej intenzite, má zhruba 50 decibelov.

„Tajomstvo dosky je v špeciálne upravenom sadrovom jadre a vo väčšej objemovej hmotnosti, ktorá je takmer 13 kilogramov na meter štvorcový, pri štandardnej hrúbke dosky 12,5 mm. Názov Diamant dostala preto, že spĺňa vysoké nároky na pevnosť, tuhosť a únosnosť.“

Sadrokartónové priečky majú pritom podstatne lepšie akustické vlastnosti ako rovnako hrubé priečky zhotovené klasickými stavebnými technológiami. Napríklad masívna stena z pórobetónu by musela mať dvojnásobnú hrúbku, aby sa dosiahla rovnaká zvuková izolácia ako pri priečke zo sadrokartónu.

„Zvuk pomáhajú pohlcovať viaceré materiály v skladbe sadrokartónovej konštrukcie. Možno v nej použiť nielen špeciálne akustické dosky, ale aj vloženú minerálnu izoláciu s účinným akustickým útlmom. A práve kombinácia týchto materiálov s rôznou objemovou hmotnosťou dokáže účinnejšie pohlcovať zvukovú energiu.“

Výhodou je aj to, že vďaka lepším akustickým vlastnostiam priečok z dosiek KNAUF Diamant, s malou hrúbkou, ušetrí staviteľ miesto a tým si zvýši úžitkovú plochu priestoru.

„Náš systém suchej výstavby funguje ako stavebnica, ktorá pozostáva z dosiek, profilov, minerálnej izolácie a príslušenstva. Vzduchovú nepriezvučnosť diamantovej steny zlepšujú aj systémové profily Knauf. A keďže je táto doska naozaj pevná a tvrdá, k dispozícii sú špeciálne skrutky, ktoré sa ňou bez problémov prerežú. S pevnosťou pritom súvisí aj výstužná páska Kurt, ktorá vyzdvihuje a kombinuje vlastnosti papierovej a sklovláknitej pásky,“ vysvetľuje Michael Žiška, Knauf Bratislava.

Zaujímavé vlastnosti udreli do oka aj viacerým developerom. Inovatívne dosky sa tak dokonca dostali i do jednej z najvyšších stavieb v Bratislave.

„Oproti klasickým murovaným konštrukciám majú konštrukcie zhotovené z dosiek Knauf Diamant lepšie akustické vlastnosti a pevnostné vlastnosti. Popri tom, že nemajú dopad na nejaké väčšie hmotnostné zaťaženie tej budovy. Aj toto je dôvod, prečo sme sa rozhodli použiť Knauf Diamant pri konštrukcii prvého mrakodrapu. Zároveň nemalo to žiadne zvýšené požiadavky na statiku,“ hovorí Ľuboš Kaštan, projektový manažér, JTRE.

Hlavnou výhodou použitia suchej výstavby je pritom aj jej technologická rýchlosť. Komponenty v tomto prípade nemusia zrieť tak dlho ako je to pri iných stavebných materiáloch. A nepochybne zaujme aj to, že so samotnou doskou už prichádza i takmer finálny povrch.

„Dosky Knauf Diamant sa tmelia a finálne upravujú ako štandardné sadrokartóny. Celoplošným prestierkovaním, našimi tmelmi, sa vytvorí hladký povrch. Ten eliminuje prípadné nerovnosti pri dopade umelého svetla alebo slnečných lúčov,“ dodáva Michael Žiška, Knauf Bratislava.

Rýchlosť výstavby je dnes už pre mnohých na prvom mieste a nie sú to len developeri. A presne s tým dokážu pomôcť aj sadrokartónové systémy KNAUF pre suchú výstavbu. Veď byť pomerne v krátkom čase, vo vlastnom a navyše v súkromnom priestore s vysokým štandardom, ktorý je odhlučnený, by malo byť samozrejmosťou. A to nielen pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách.