Grünerka: Trendové rodinné domy s veľkou podporou technológií
- Autor:
- Lubo Straka
- Zverejnené:
- 15. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Súčasná doba nás akosi sama vedie k istej efektívnosti. Či už v oblasti ekologickej, ale najmä finančnej. Platí to aj pri našom bývaní. Chceme, aby nám veci vydržali dlhšie, aj pri ich používaní a snažíme sa minimalizovať náklady na prevádzku domácností. V rovnako efektívnom a najmä modernom smere sa vybral aj banskoštiavnický projekt Grünerka. Na mestskom kopci, s výhľadom na Kalváriu a Sitno, tak vznikajú trendové, rodinné domy s veľkou podporou technológií.
Mesto Banská Štiavnica nepochybne dýcha bohatou históriou, aj v prípade starých baníckych domov. No na druhej strane nie každý by sa dnes stotožnil s pôvodným bývaním. Aj preto vznikol na mestskom kopci projekt rodinných domov Grünerka, ktorý v sebe kombinuje moderné technológie a prepája ich s historickým nádychom mesta.
„Vieme, že práve v Banskej Štiavnici sa ťažilo striebro a zlato. No a Grüner je meno zlatej žily, ktorá sa nachádza priamo tu, pod novou obytnou zónou. Objavili ju v dvanástom storočí, ale pre prítomnosť termálnej vody v podloží sa nedá vyťažiť. Takže môžeme povedať, že toto moderné bývanie je skutočne „nad zlatom“,“ hovorí Lenka Weissová, Grünerka.
Obrazne povedané, nad zlato sú aj technológie, ktorými sú nové domy vybavené. Celé sa to začína už pri základovej doske. Na rozdiel od klasických je totiž plávajúca.
„Je to nemecká technológia, ktorej základom je zhruba pol metrová drenážna vrstva kameniva. Na tejto stojí potom základová doska. Voda teda pretečie vždy pod domom a nevzlína do múrov samotnej stavby,“ vysvetľuje Peter Weiss, technický riaditeľ, Grünerka.
Samotný energetický štandard domov sa uberá do pasívnej triedy. Ruka v ruke ide v tomto smere hrubá stavba aj s izoláciami. Nároky na podlahové kúrenie sú teda minimálne. O celý proces sa pritom stará riadiaca jednotka v každej izbe.
„Kúrenie je pritom možné spojiť aj s fotovoltickými panelmi, ktoré môžu byť uložené napríklad i na zelenej streche prístreškov. Práve rozchodníky na streche potom pôsobia vďaka adiabatickému procesu ako ochladzovače vzduchu pri jeho vyššej teplote. Zvyšuje to efektívnosť a výkonnosť panelov,“ hovorí Lenka Weissová, Grünerka.
Ak by predsa len obyvatelia domácnosti potrebovali o niečo zvýšiť teplotu domu, môžu byť príbytky vybavené aj krbmi so zaujímavou technológiou.
„Ide o technológiu Supra Taranis. Je to vlastne horenie na skle alebo spaľovanie CO na CO2. Vďaka tomu sa míňa menej dreva, keďže horí dlhšie. A zároveň krby prinášajú aj nenapodobiteľný dizajnový efekt horenia,“ dodáva Michaela Gunišová, Grünerka.
Najmä v zimných mesiacoch praje domácej klíme domov na kopci prirodzené Slnko. Práve Banská Štiavnica pritom svojou polohou prináša pomerne dosť slnečných dní aj do chladného obdobia. Všetko umocňuje aj to, že sú domy na južnú stranu. Keď sa teda slnko poriadne oprie do okien, vnútorná teplota priestoru môže razom výrazne stúpnuť. Hodí sa to najmä v zime, no v lete treba tento zdroj tepla brzdiť. Aj preto v tomto smere pomáhajú nielen PUR riešenia na spodnej strane plného debnenia krovu, ale aj špeciálne okná, ktoré majú dokonca už zabudované tienenie.
„Rozhodne sa dnes boríme viac s prehrievaním domov ako s nedostatočným vykurovaním. Pomocníkom je v tomto smere integrovaná tieniaca technika Vitriso, ktorá je umiestnená medzi sklami okna. Ovláda sa bezdotykovo, a tak je tienenie prakticky bez údržbové. Do vnútra okna vieme pritom dostať nielen žalúzie, ale aj takzvané plisé rolety, prípadne klasické rolety, aj s metalickou vonkajšou vrstvou, ktorá odráža teplo. Na rozdiel od tých klasických interiérových žalúzií, tie integrované neprepúšťajú do interiéru teplo a tým pádom sa interiér tak neprehrieva,“ hovorí Martin Guniš, technický manažér, Vitriso - Vak.
Veľkou výhodou integrovaného tienenia je aj to, že na neho nesadá prach a obyvateľa domu zároveň nebude rušiť nijakým zvukom z nárazov vetra ako je to pri vonkajších žalúziách. Rovnako je takéto tienenie aj istým dizajnovým prvkom a práve na takých je projekt Grünerka založený, doslova už od podlahy.
„Stavili sme na švajčiarske technológie a precíznosť. Spoločnosť Bauwerk Parket sa venuje dreveným podlahám už od roku 1935. Ide o vrstvené drevené podlahy celoplošne lepené. Pri hrúbke 9 a viac milimetrov majú nízky tepelný odpor a teda si veľmi dobre rozumejú s podlahovým vykurovaním,“ dopĺňa Kristián Juhos, technický manažér, Five Star Living.
Vďaka technologickým riešeniam sa z parkiet do ovzdušia nešíria, podľa výrobcu, žiadne škodlivé výpary. Zároveň je parketová podlaha naladená tak, aby znižovala prenos zvuku. V spojení so špeciálnou podložkou je potom prenos okolitého zvuku do miestnosti nižší až o 53 a kročajová hlučnosť až o 70 percent. No a fanúšikovia moderného dizajnu si pri domoch na Grünerke prídu na svoje aj pri zariaďovaní.
„K dispozícii je možnosť vybaviť si domácnosť talianskym nábytkom Baxter, ktorý využíva pri výrobe moderné technológie. Napríklad pri kožených sedacích súpravách je to technológia úpravy povrchu na otvorenú štruktúru pórov. Nábytok je tak nielen príjemný na dotyk, ale zároveň dýcha a rýchlejšie sa prispôsobí teplote ľudského tela. V dizajne je na výber viacero farieb, no technológie farbenia kože sú pritom ekologické,“ uzatvára Klaudia Bronerská, dizajnérka, Five Star Living.
Vďaka technológii spracovania môže mať koža, podľa výberu, hrúbku až takmer 4 milimetre, čím teda zvyšuje životnosť sedačky. Celkovo tak nábytok, podľa výrobcu, pomerne dobre odoláva častému dennému používaniu. A nepochybne odolá času i z pohľadu dizajnu, nakoľko sa tvorí nadčasovo. Aj to je rukopis banskoštiavnického projektu Grünerka. Projektu, s modernými technológiami, v ktorom možno nájdu svoje zázemie, okrem už prvých obyvateľov, aj ďalšie rodiny, alebo i moderní, rekreační fanúšikovia Banskej Štiavnice.