Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Z núdze cnosť, alebo dom so šírkou 3m

Z núdze cnosť, alebo dom so šírkou 3m
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Japonsku slovo „minimalizmus“ dostalo nový rozmer - vznikol tu totiž dom, ktorý vypĺňa parcelu medzi dvoma domami. Nebolo by na tom nič zvláštne, no tá parcela meria iba 3 metre. Táto stavba má názov Imai House a pochádza z architektonickej dielne firmy Katsutoshi Sasaki and Associates.

Dom však paradoxne netrpí rozmermi, je v ňom práveže všetko dôkladne premyslené a každý prvok má svoje premyslené miesto. Výhodou je najmä fakt, že dizajnéri mali k dispozícii aspoň poriadnu dĺžku pozemku, ktorá je 21 m. Okrem toho, sú tu i 2 poschodia. S farbou interiéru príliš neexperimentovali a stavili na osvedčené biele a bledé farby, ktoré opticky zväčšujú priestor.

Dom so šírkou 3m

V dome sa nachádza spálňa, na poschodí je detská izba, no aspoň obývačka má poriadny priestor. Rovnako sa tu však nachádza klasicky aj kuchyňa a jedáleň. Nechýba ani kúpeľňa a architekti sa pohrali i s malou vnútornou záhradkou, či dokonca terasou na streche. Do domu sa vchádza posuvnými dverami, ktoré sú šetrné k priestoru. Nevýhodou však môžu byť okná – sú buď malé, alebo sa nachádzajú príliš vysoko. Ťažko je však hodnotiť túto z núdze cnosť – Japonsko patrí ku krajinám, kde je poriadny nedostatok priestoru na stavbu veľkého rodinného domu...