Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Robotické bloky nábytku poslúžia starším

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
26. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Skupina švajčiarskych vývojárov je tu so zaujímavými kúskami nábytku, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale zároveň sa i pohybujú a môžu tak pomáhať ľuďom, ktorí sa z rôznych príčin nemôžu pohybovať. Nábytok sa nazýva Roombots a skladá sa z menších, akoby lego-častíc.

Švajčiarsky tím Swiss Biorobotics Laboratory (BioRob) pracuje na výrobe robotických blokov nábytku s názvom Roombots. Sú to zaoblené kocky, ktoré môžu do seba zapadať a tvoriť tak množstvo kombinácií typov nábytku. Každá kocka Roombot je zložená z dvoch častí, ktoré obsahujú modul s bezdrôtovým pripojením a tiež batériu. Tá poháňa motory, ktoré sú tiež v Roombot ukryté. Vďaka nim sa potom jedinečnou technikou pohybu dokážu kocky presúvať a meniť usporiadanie častí, ktoré sú k nim pripojené pomocou systému západiek v tvare čeľustí.

Aby to však nevyznelo len ako výstrelok nábytkárskej technológie, je tu jedna pridaná hodnota. Ak sú zem či steny pokryté špeciálnou podlahou s otvormi, ktoré zodpovedajú spomínaným čeľustiam, nábytok sa dokáže i šplhať po stene a tvoriť celkom nové možnosti využitia. Vďaka aplikácii v tablete či smartfóne sa bude dať pohyb tohto nábytku ovládať diaľkovo. Práve to bude výhodné pre starých, či nevládnych ľudí. Stolík s potravinami či liekmi za nimi príde na povel celkom samostatne. Vývojári chcú časom docieliť hlasovú kontrolu a ovládanie gestami.