Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Plugin, ktorý prezradí viac o financovaní politických kampaní

Plugin, ktorý prezradí viac o financovaní politických kampaní
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

"Mám iba 16 rokov a som príliš mladý na to, aby som mohol ísť voliť, no som dosť starý na to, aby som vedel, že náš politický systém zúfalo potrebuje nápravu," vraví mladík z USA, ktorý sa rozhodol v tomto zmysle i niečo spraviť. A získal si tým veľkú pozornosť.

Dostať priamu odpoveď na jednoduchú otázku od politika je naozaj veľmi ťažké. No čo v prípade, že sa otázka týka financovania ich kampane? Vtedy sú častokrát skutočne bez slov. Nejaké informácie či stopy vedúce k zdrojom sa dajú nájsť samozrejme na internete, no nie každý z nás by dokázal stráviť hodiny browsovaním a hľadaním dôkazov. Iba 16-ročný mladík Nicholas Rubin z USA vytvoril plugin, ktorý do nezrovnalostí aspoň vnesie trošku viac svetla. 

Greenhouse

Nicholas spustil vyhľadávací plugin s názvom Greenhouse, ktorý si stačí nainštalovať na Firefox, Chrome či Safari. Potom už plugin zvýrazňuje mená členov Kongresu (zatiaľ sa totiž jedná o americkú verziu) na hocijakej webstránke. Keď sa kurzorom presuniete na zvýraznené meno, vyskočí okienko s jeho politickou príslušnosťou a plný zoznam ich najväčších „sponzorov“ spolu s príslušnými sumami. Okrem toho sa tu zobrazujú i ďalšie štatistické informácie. Greenhouse čerpá informácie zo stránky OpenSecrets.org. Ako však niektorí poukazujú, nie všetky informácie sú aktuálne, no na druhej strane aspoň máme predstavu, ako to v politickom svete chodí. Tak čo, brali by sme to aj na Slovensku?