Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

TS Microsoft: Windows 10 a nové zariadenia

TS Microsoft: Windows 10 a nové zariadenia
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
26. 1. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Novú generácia systému Windows ponúka širokú škálu možností navrhnutých tak, aby mohli ohlásiť novú éru užívania počítačov na osobnejšej úrovni. Spoločnosť Microsoft predstavila aj dve nové zariadenia. Tieto dva produkty sú vytvorené so snahou prehĺbiť zážitok zo systému Windows, od veľkých obrazoviek až po zariadenia bez klasickej obrazovky.

Windows 10 bude poskytovaný ako služba ponúkajúca bezpečnejší, inovatívnejší a aktuálnejší zážitok počas celej doby životnosti zariadenia. Bezplatný upgrade na systém Windows 10 bude k dispozícii pre zákazníkov so systémom Windows 7, Windows 8.1 a Windows Phone 8.1, ak uskutočnia upgrade počas prvého roka.

„Windows 10 ohlasuje začiatok osobnejšieho počítačového zážitku v ére takzvaného „mobile-first, cloud-first“ sveta,“ povedal Satya Nadella, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft. „Našou ambíciou je, aby sa 1,5 miliardy ľudí, ktorí dnes používajú systémy Windows, zamilovalo do Windows 10 a aby sa ďalšie miliardy rozhodli urobiť Windows svojim domovom,“ dodal Nadella.

Windows 10: Vytváranie osobnejšieho počítačového zážitku

Windows 10 predstavuje počiatok osobnejšej počítačovej éry, v ktorej technológia vymizne a ľudia sa stanú jej stredobodom. V tejto ére nezáleží na mobilite zariadenia, ale na mobilite zážitku a tento zážitok by mal fungovať bezproblémovo a zrozumiteľne naprieč všetkými zariadeniami. Ľudia by mali mať možnosť komunikovať s technológiou prirodzene, tak ako komunikujú s ostatnými ľuďmi, t.j. hlasom, gestami a pohľadom. Kľúčovú úlohu v tomto procese samozrejme zohráva ochrana súkromia.

Spoločnosť Microsoft predstavila celý rad nových zážitkov prichádzajúcich s Windows 10, vrátane nasledujúcich:

Cortana prichádza na osobné počítače a tablety. Osobná digitálna asistentka Cortana, ktorá debutovala minulý rok na zariadeniach s Windows Phone, bude teraz k dispozícii aj na počítačoch a tabletoch s Windows 10, aby pomohla ľuďom zvládnuť potrebné veci. Cortana je osobná asistentka, ktorá zistí preferencie jednotlivca a poskytne mu relevantné odporúčania, rýchly prístup k informáciám a dôležitým pripomienkam, prinášajúc to, na čom užívateľovi záleží najviac. Interakcia je prirodzená a jednoduchá, prebieha prostredníctvom hovoreného slova alebo písania. Cortana navyše ponúka pokročilé funkcie kontroly pre väčšiu dôveryhodnosť a transparentnosť.

• Nový prehliadač „Projekt Spartan“ nechá web pracovať za vás. Prehliadač bol vytvorený s dôrazom na interoperabilitu. Vďaka kľúčovým vlastnostiam zabudovaným natívne do prehliadača, sa zväčší jeho spoľahlivosť a zlepší jeho schopnosť vyhľadávať. K najpokročilejším funkciám v prehliadači patrí schopnosť robiť si poznámky, či už klávesnicou alebo perom, priamo na webovej stránke a možnosť ľahko ich zdieľať s priateľmi; zorné pole pri čítaní bez rozptyľujúcich elementov zobrazí článok v zjednodušenom formáte pre skvelý zážitok z čítania článkov na webe, online alebo offline; a integrácia asistentky Cortana pre rýchlejšie vyhľadávanie a pracovanie online. Toto všetko je ponúkané v novom dizajne, navrhnutom len pre Windows 10.

Xbox Live a nová aplikácia Xbox prinášajú nový zážitok z hry v systéme Windows 10. Xbox v systéme Windows 10 umožňuje hráčom a vývojárom prístup k tomu najlepšiemu z rozsiahlej hernej siete Xbox Live na oboch zariadeniach: Windows 10 PC a Xbox One. Hráči môžu zaznamenať, upravovať a zdieľať svoje najväčšie herné okamihy prostredníctvom Game DVR a hrať nové hry s priateľmi naprieč zariadeniam, spájajúc milióny hráčov po celom svete. Hry vyvinuté pre nové aplikačné programové rozhranie DirectX 12 vo Windows 10 zaznamenajú zlepšenie v oblasti rýchlosti, efektívnosti a grafických možností. Hráči budú mať tiež možnosť v rámci domácnosti hrať hry na svojich počítačoch či streamovať priamo z Xbox One konzol do svojich Windows 10 tabletov.

Office pre Windows 10. Univerzálne aplikácie Office vo Windows 10 prinášajú zážitok na prvý dotyk naprieč zariadeniami. Nové verzie aplikácií Word, Excel, PowerPoint, OneNote a Outlook sú navrhnuté od základu tak, aby fungovali vo Windows so zameraním na dotykové ovládanie a ponúkajú nezameniteľný zážitok z balíčka Office, ktorý zákazníci poznajú a milujú. So známymi funkciami balíka Office môžu ľudia s ľahkosťou vytvárať a upravovať dokumenty Word. Nové tzv. inking funkcie v programe PowerPoint umožnia ľuďom robiť poznámky k snímkam v reálnom čase a nové dotykové ovládanie v programe Excel uľahčí vytváranie a aktualizovanie tabuliek bez klávesnice alebo myši. Nová verzia desktopového balíka Office je v súčasnej dobe vo vývoji a v nadchádzajúcich mesiacoch Microsoft oznámi viac podrobností.

Ďalšie predstavené vlastnosti a inovácie Windows 10:

Režim Continuum. V zariadeniach 2-v-1 sa bude v systéme Windows 10 ľahko prechádzať medzi ovládaním klávesnicou a myšou, dotykovým ovládaním a tabletom, pretože systém zaregistruje prechod a prirodzene sa prepne na nový režim.

Nové univerzálne aplikácie. Windows 10 ponúkne nový zážitok v aplikáciách prostredníctvom kontinua celého zariadenia pre fotografie, videá, hudbu, mapy, ľudí, správy, mail a kalendár. Tieto zabudované aplikácie majú aktualizovaný jednotný dizajn. Obsah je uložený a synchronizovaný cez OneDrive, umožňujúc tak ľuďom začať niečo na jednom zariadení a pokračovať na inom.

„Všetko týkajúce sa nového Windows 10, nové možnosti, poskytnutie ako služby, bezplatný upgrade, znamenajú, že nejde len o ďalší produkt. Je to pokračujúci vzťah - taký, ktorý dá trvalú hodnotu všetkým našim zákazníkom,“ povedal Terry Myerson, výkonný viceprezident skupiny Operačné systémy spoločnosti Microsoft. „Nová generácia Windows je záväzok - záväzok oslobodiť ľudí od komplexných technológií a umožniť im vytvárať veľké veci.“

Windows 10: Posilňovanie inovácie, nové inšpirujúce počítačové platformy

Windows 10 sa prispôsobuje zariadeniam, ktoré zákazníci používajú - od Xbox až po počítače, telefóny, tablety a drobné prístroje – ako aj tomu, čo zákazníci robia s konzistentným, zrozumiteľným a kompatibilným zážitkom. Windows 10 bude fungovať v neuveriteľne širokej škále zariadení - od tých najmenších v rámci „Internetu vecí“, až po servery v podnikových dátových centrách po celom svete. Niektoré zariadenia majú 4-palcové obrazovky, niektoré majú 80-palcové obrazovky a niektoré nemajú obrazovky vôbec. V stredu Microsoft predstavil dva prístroje, ktoré umožnia zákazníkom vyskúšať Windows novým, neuveriteľným spôsobom.

Windows 10 odomyká holografickú budúcnosť s Microsoft HoloLens

Spoločnosť Microsoft revolučným spôsobom predstavila, ako Windows 10 umožňuje posun od tradičného, na prístroje zameraného pohľadu, smerom k interakcii, ktorá je, v oveľa väčšej miere osobná a humanistická. Ako prvá holografická počítačová platforma vo svete, obsahuje Windows 10 sadu rozhraní API, ktoré umožňujú vývojárom vytvárať holografické zážitky v reálnom svete. V systéme Windows 10 môžu všetky univerzálne aplikácie pre Windows tiež pracovať ako hologramy - umožňujúc tak umiestnenie trojrozmerných hologramov vo fyzickom svete a poskytujúc nové spôsoby komunikácie, tvorenia a objavovania, ktoré sú osobnejšie a ľudskejšie.

Spoločnosť Microsoft predstavila najmodernejší holografický počítač na svete, aby predviedla možnosti hologramov v systéme Windows 10. Microsoft HoloLens je prvý nepripútaný holografický počítač - bez potreby káblov, telefónov alebo pripojenia k osobnému počítaču. Microsoft HoloLens tvoria priehľadné holografické šošovky s vysokým rozlíšením, priestorový zvuk umožňuje sledovať a počúvať hologramy vo svete okolo vás. Microsoft HoloLens s pokročilými čipmi a senzormi a jednotkou Holographic Processing Unit (HPU) rozpoznáva to čo robíte, ako aj svet okolo vás, pričom je schopný fungovať bez káblov, spracúvajúc terabajty dát zo senzorov v reálnom čase.

Umiestnením trojrozmerných hologramov do sveta okolo vás poskytuje Microsoft HoloLens nový pohľad do vašej reality, pričom dokáže zistiť na čo sa pozeráte a pochopiť, čo hovoríte rukami a hlasom. Tým, že sa stávate stredobodom práce s počítačom, vám umožňuje Microsoft HoloLens tvoriť, získavať informácie, užívať si zábavu a komunikovať novým a vzrušujúcim spôsobom.

Nový Microsoft Surface Hub optimalizuje zážitok z Windows 10 pre skupiny

Systémom Windows 10 je vybavené tiež nové zariadenie Microsoft Surface Hub s veľkou obrazovkou, pomáhajúce tímom zdieľať pracovisko, pomáha spoločne vytvárať predstavy a podporuje spoločnú tvorbu. Hardvérové inovácie v multi-dotykovom ovládaní a v digitálnom písaní rukou, spolu so zabudovanými kamerami, senzormi a mikrofónmi, umožňujú aby Surface Hub využíval systém Windows 10, Skype pre podnikanie a Office 365, takým spôsobom, že všetkým zúčastneným, bez ohľadu na to, či sa nachádzajú priamo na mieste, alebo sú vzdialení, dokáže sprostredkovať pocit, ako keby spolupracovali v rovnakom priestore. Konkrétne, Surface Hub predstavuje najmodernejšiu digitálnu interaktívnu bielu tabuľu; nástroj na diaľkové konferencie; umožňuje viacerým ľuďom zároveň zdieľať a upravovať obsah na obrazovke prostredníctvom notebooku, tabletu alebo telefónu; a je to aj spoľahlivá platforma pre aplikácie veľkej obrazovky. K dispozícii je v dvoch veľkostiach – s 55-palcovou a 84-palcovou obrazovkou. Surface Hub odstraňuje súčasné obmedzenia tradičných scenárov z konferenčných miestností a povzbudzuje tímy aby vytvárali svoje najlepšie práce spoločne.

(Zdroj: TS Microsoft)