Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchlejší internet 4G už aj na Slovensku

Rýchlejší internet 4G už aj na Slovensku
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
14. 11. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Predstavitelia Telekomu sa zišli dnes spolu s novinármi v Nitre, aby túto novinku ohlásili. 5 slovenských miest si teda môže už užívať toto rýchle dátové spojenie. Bratislava a okrajovejšie časti územia SR si však budú musieť počkať, keďže by mohlo dôjsť ku kolízii sietí so susednými krajinami.

Kým operátor O2 už v auguste spustil prevádzku LTE (Long Therme Evolution) v bratislavskom okolí, prichádza s toto službou už i Telekom a hneď v 5 mestách. V pásme 1800 MHz bude teda mobilný internet fungovať rýchlosťou 150 Mb/s – avšak skutočná rýchlosť by mala byť 73 Mb/s pri downloade a 23 Mb/s pri uploade.

LTE na Slovensku v podaní Telekomu

 

Poskytovateľom tohto dátového toku je známy Ericsson, a tak Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Prešov, Trnava vyskúšajú, aké je to s rýchlosťou 4G. V rámci tohto pokrytia sa stará o hladký chod 150 LTE BTS staníc. Bratislava si však počká, keďže vo frekvencii 1800 MHz môže dôjsť ku kolízii s ostatnými sieťami susedných krajín. Iba na okraj – používatelia 4G budú i naďalej môcť paralelne využívať i tie staršie siete 2G a 3G.