Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Študentka Univerzity Komenského vymyslela zaujímavú geografickú aplikáciu

Študentka Univerzity Komenského vymyslela zaujímavú geografickú aplikáciu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
9. 6. 2017
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Študentka Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Iveta Csicsolová prišla so zaujímavým nápadom, ako pomôcť žiakom, študentom, ale aj záujemcom z radov širokej verejnosti s učením geografie. Spolu so svojím tímom (Miroslav Takács a Matúš Demko – obaja FIIT STU) vytvorila Android aplikáciu, ktorá obsahuje hry na učenie máp, geografický kvíz, pexeso i encyklopédiu.

Študentka Prírodovedeckej fakulty UK Iveta Csicsolová hľadala spôsob, akým by sa mohla učiť napríklad aj vo vlaku bez toho, aby musela nosiť atlasy. „Vyskúšala som existujúce aplikácie na učenie geografie, tie však často obsahovali chyby, boli iba v anglickom jazyku a neboli prispôsobené na slovenské podmienky,“ približuje študentka UK, ktorá sa preto rozhodla osloviť kamarátov z STU, ktorí jej pomohli vytvoriť aplikáciu MapPie. Aplikácia je naprogramovaná pre mobilné telefóny a tablety s operačným systémom Android od verzie 4 a vyššie. Aby autori aplikácie mohli pracovať s mapami, vytvorili si aj vlastný editor máp.

„Prvú verziu sme vytvorili ešte v roku 2015. O dva roky neskôr – v marci 2017 – sme vydali kompletne prerobenú novú verziu aplikácie. Pracovali sme na nej počas skúškového obdobia v zimnom semestri a doplnili do nej množstvo nových máp. Celá aplikácia je v slovenskom aj anglickom jazyku,“ predstavuje MapPie študentka Iveta.

Geografická aplikácia MapPie - ukážka.

V aplikácii nechýbajú slepé mapy (spolu viac ako 90 – politické a fyzické mapy), v ktorých sa používateľ môže učiť pomocou troch základných režimov – učenie, nájdi a uhádni. V kvíze si používateľ môže vybrať z niekoľkých kategórií: otázky o štátoch a všeobecné otázky, vlajky, hlavné mestá a obrysy štátov. Formu relaxu ponúka pexeso, v ktorom zatiaľ možno nájsť kategórie kartičiek – vlajky, pamiatky, obrysy štátov. Aplikácia obsahuje aj encyklopédiu so základnými údajmi o štátoch, ich vlajkách a obrysoch štátu.

MapPie má v súčasnosti vyše 2600 inštalácií. „Najviac používateľov máme zo Slovenska, Spojených štátov amerických, Indie a Česka,“ dopĺňa študentka učiteľstva geografie a informatiky, ktorá chce so svojím tímom aplikáciu naďalej vylepšovať a pridávať nový obsah. Plánujú však aj ďalšie vzdelávacie aplikácie – napr. na biológiu a farmáciu.

„Mám radosť nielen z novej aplikácie umožňujúcej získavať nové geografické poznatky v slovenskom aj anglickom jazyku efektívnym a pre študentov príťažlivým spôsobom, ale aj z preukázanej kreativity našej študentky a jej schopnosti tímovej spolupráce s kolegami z partnerskej STU. Som totiž presvedčený o potrebe a užitočnosti spolupráce špičkových vedeckých pracovísk, výskumníkov a vedcov, ktorej dôkazom je aj nová jedinečná geografická aplikácia,“ uviedol prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

Autorka geografickej aplikácie MapPie je študentka Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Iveta Csicsolová.

(Zdroj: Tlačová správa Univerzita Komenského v Bratislave)