Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dali by ste hlas práve týmto 7 víťazom dizajnu roka?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

S oceneniami ako „Stavba roka“, „Talent roka“ či „Dobrý skutok“ roka je to naozaj ťažké, pretože toho, čo vznikne za 365 dní je obrovské množstvo a kvalitných kandidátov je vždy vo všetkých oblastiach neúrekom. No víťaz je len jeden a súťaž je súťaž. A tak sa v Británii uskutočnil 7.ročník oceňovania Dizajnu roka, ktoré sa uskutočňuje vždy pod taktovkou Londýnskeho múzea dizajnu.

Porota hodnotila sedem rôznych kategórii ako architektúra, digitalita, móda, grafika, nábytok, produkt a doprava. Porota nakoniec vyberie finalistov, z ktorých onedlho vyhlási víťazov každej kategórie. V júni však ešte vyhlasuje absolútneho víťaza (mimochodom, minulý rok sa ním stala webová stránka britskej vlády za svoju jedinečnú prehľadnosť). Ponúkame vám prehľad čerstvých tohtoročných víťazov jednotlivých kategórií:

Architektúra:
Zaha Hadid a Patrick Schumacher a ich veľký (a drahý) Heydar Aliyev Centre v Azerbajdžane.

Cislo jedna

Produkt:
The Seaboard Grand pochádza od Rolanda Lamba a Hong-Yeul Eoma, ide o klavír ktorý nemá rozdelené klávesy, ale tvorí ho jeden povrch a obsahuje výhody moderných hudobných nástrojov.

Cislo dva

Grafika:

Tiene drónov, to je názov kresieb na zemi v rôznych častiach sveta. Sú z dielne Jamesa Bridla.

Cislo tri
Doprava:
Pozornosť si získal Volkswagen XL1.

Volkswagen XL1
Móda:
Kolekcia Prada S/S 2014 od návrhárky Miucci Prada.

Prada
Nábytok:
Ergonomický tvar v podaní stoličiek Pro chair family od Konstantina Grcica.

Pro chair
Digitál:
Londýnska porota ocenila smartfónovú službu PEEK určenú rozvojovým krajinám, teda Mobilnú vyšetrovňu oka, o ktorej sme písali už aj na našich stránkach. Za jej vznikom sú Dr Andrew Bastawrous, Stewart Jordan, Dr Mario Giardini, Dr Iain Livingstone.