Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Slovenský Fotomat rýchlo tlačí papierové fotky poslané zo smartfónu

Autor:
Lubo Straka
Zverejnené:
25. 6. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pre mnohých nadšencov fotografie mal flexaret veľký význam. Dnes však vznikne väčšina fotografií pomocou mobilného telefónu. Stále je pritom veľký dopyt po tom, aby sme mali niektoré z nich aj priamo v rukách a v papierovej podobe. A na tejto tradícii vzniklo aj nové slovenské zariadenie s názvom Fotomat. Fotky z neho sú lesklé, bez odtlačkov a nezničí ich ani voda.

Prvá, dodnes zachovaná fotografia na svete bola vytvorená už v roku 1826. Odvtedy sa mnohé zmenilo a v dnešnej dobe kráčame už digitálnym smerom. Ľudia majú svoje telefóny plné rôznych fotiek a často nevedia nájsť tú správnu, ktorou by sa chceli pochváliť. Aj preto sa skupina Slovákov rozhodla oživiť osvedčenú vytlačenú fotografiu. V rámci tohto projektu si dokonca vyvinuli vlastné zariadenie, ktoré v mnohom predbehlo iné kiosky, určené pre tlač fotografií.

„Zaujímavé je, že vlastne celý Fotomat je z 80-tich percent vyrobený na Slovensku. Vo vnútri používame termosublimačnú tlačiareň japonskej výroby a je tam vlastne Raspberry. Obišli sme Windows, ideme na Unixe. Tým pádom to máme oveľa rýchlejšie pri štarte, pružnejšie, netýkajú sa nás vírusy a máme to celkom pekne ochránené, čo sa týka tejto technológie. Od prvej fotky alebo k prvej fotke je to pol minúty. Je to ozaj najrýchlejšie, čo dnes existuje,“ hovorí Juraj Dozsa, CEO, FOTOMAT.

Za všetkým teda stojí unikátna technológia termo-sublimačnej tlače, ktorá vytlačeným fotografiám dodáva naozaj dlhodobú životnosť.

„Fotka vlastne vychádza komplet hotová. Má lesklý povrch, vôbec sa na neho nechytajú odtlačky. A keby ste ho v tej chvíli rovno dali do vody, tak sa tomu absolútne nič nestane. Je to ako keby zalakované. Výrobca garantuje tú farbo-stálosť, keď je to vnútri v tom albume, okolo 50 rokov.“

Celý proces používania Fotomatu je veľmi jednoduchý. Stačí, si stiahnuť aplikáciu pre Android alebo iOS. V nej si potom používateľ vyberie fotografie, ktoré si želá tlačiť a aplikácia ich bezpečne prenesie do zvoleného zariadenia.

„Je to všetko bezpečné v rámci GDPR a podobne. Výber fotky, orez fotiek, počet fotiek, platba, všetko je na strane apky. Nikto vám nevidí cez plece, že čo robíte, s čím sa zabávate. Na samotný displej Fotomatu zadáte už potom len 6 miestny PIN kód, po ktorom vlastne vaše fotky sa vytlačia a vyjdú z Fotomatu.“

Používateľ má k dispozícii jeden z troch dostupných rozmerov fotografie, podľa toho, ktorý mu najviac vyhovuje.

„Tu vidíme ten najmenší formát 10 na 15, stredný formát je 15 na 15 a najväčší je 20 na 15.“

Tlač fotografií je možná v ktoromkoľvek Fotomate vďaka systému kreditov. No používateľ si môže jednu fotografiu, v najmenšom formáte, vytlačiť raz za deň aj úplne bez nákladov. Tie totiž znáša niektorý z partnerov projektu, ktorý je potom zároveň súčasťou obsahu fotografie. A práve na umiestňovanie informácií o produktoch či službách partnerov slúži aj malá obrazovka Fotomatu, ktorou okrem iného používateľ i komunikuje so zariadením.

Zaujímavé je, že každý z Fotomatov je vybavený špeciálnym mobilným 4G modulom, a práve vďaka tomu má výrobca a prevádzkovateľ v jednej osobe dokonalý prehľad o každom jednom zariadení v celej svoje sieti.

„Kde sledujeme od počtu vytlačených fotiek, v akej kondícii je tlačiareň, či je papier zaseknutý, či je ho dostatok, či je Fotomat online, aký silný má signál pripojenia. Takisto vieme merať, že koľko si užívateľov, z akej vekovej kategórie, akého pohlavia, tlačí na ktorej prevádzke. Čo je zase veľmi zaujímavý argument pre marketing.“

Sieťový systém sa teda automaticky stará aj o to, aby žiadneho používateľa, na niektorej z prevádzok, nezaskočil Fotomat bez foto papiera.

„Kuriérom posielame priamo do prevádzky spotrebný materiál dopredu, skôr ako sa minie. Takisto prevádzka vlastne dostane do mailu notifikáciu 30 fotiek pred koncom, že pozor, nachystaj si ďalší kotúč papiera, klienti ti míňajú spotrebný materiál.“

Popri klasických formátoch pripravuje výrobca aj formáty netradičné, ako sú napríklad i personalizované záložky do kníh, ktoré by sa dali vo Fotomatoch tlačiť.

„Ale bude aj formát taký podlhovastý, tak ako sme zvyknutí na tie záložky. A z toho formátu si rovnako budete vedieť nastrihať vlastne tie fotky, ktoré sme zvykli na občiansky alebo tablo a podobne,“ dodáva Juraj Dozsa, CEO, FOTOMAT.

Momentálne je v sieti Fotomatu pripojených takmer 150 zariadení na celom území Slovenska. Používatelia tak majú, na rôznych miestach, možnosť získať papierovú podobu svojich najsilnejších zážitkov a životných momentov, ktoré si tak vďaka inovatívnemu slovenskému zariadeniu, s unikátnou termo-sublimačnou technológiou tlače, dokážu uchovať na dlhú dobu.