Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Tetris, všetko najlepšie!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
6. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ťažko dnes existuje niekto, kto by nepoznal Tetris - je to známa počítačová hra, ktorá nás sprevádza už od roku 1984. Ľudia si ju tak veľmi obľúbili, že ju potom snáď všetci tvorcovia priniesli i na svoje hracie konzoly či do oblasti počítačových hier, v najrôznejších obmenách. Dnes slávi svoje 30.narodeniny.

Názov hry pochádza z gréckeho slovíčka „tetra“, čo znamená štyri. Za jej vznikom stojí Alexej Pažitnov, ktorý v roku 1984 pracoval na Akadémii vied Sovietského zväzu v Moskve. Najskôr sa inšpiroval stolnou hrou pentomino, ktorú tak trochu preniesol do digitálnej podoby a pozmenil na tetromino. Uviedol ju presne pred 30.rokmi, 6.júna 1984.

Hru tvoria bloky zložené zo štyroch kociek, takzvané tetromíny. Objavujú sa v hornej časti obrazovky, odkiaľ akoby padajú smerom nadol a hráč ich musí ukladať na dolnej stene tak, aby tvorili súvislý vyplnený pás kociek. Ten po vyplnení zmizne. Najviac môžu zmiznúť štyri riadky a v prípade, že sa tak stane pomocou panelu pripomínajúceho „I“ – ťah sa nazýva „tetris“.

Problém býva pri hre najčastejšie s dielikmi ako „S“ a „Z“. Existujú mnohé teórie v rámci hrania Tetris a jedna z nich je, že keďže dieliky padajú v náhodnom poradí, môže sa stať, že práve táto opakujúca sa kombinácia S a Z dokáže spraviť škrt cez rozpočet i skúseným hráčom. Našťastie, šanca, že padne za sebou 150 dielikov tejto kombinácie je 4 x 1081.