Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Reverzibilné vložky využívajú energiu krokov na výhrev či chladenie

Reverzibilné vložky využívajú energiu krokov na výhrev či chladenie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
15. 3. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vyhrievané vložky do topánok zvyčajne využívajú batérie na vytvorenie elektrického tepla na zahriatie zľadovatených prstov. Francúzska spoločnosť Solecooler má iný prístup. Obchádza elektrický hardvér a energiu získava priamo zo zdroja, čiže zo samotných chodidiel. Jej vložky Climfeet využívajú mechanickú energiu zo základných krokových pohybov na pohon integrovaných vykurovacích a chladiacich prvkov. Obojstranný dizajn znamená, že keď sa zmení ročné obdobie, používateľ môže vložku jednoducho otočiť a získať opačný účinok.

Či už má používateľ vložky Climfeet umiestnené chladnou stranou nahor alebo vyhrievanou stranou nahor, obe strany pracujú prostredníctvom základných fyzikálnych zákonov na vytvorenie požadovaného efektu. Keď používateľ došliapne, mäkké, bublinové stielky na chladiacej strane stlačia vzduch a vtlačia ho do kompaktných, vystužených buniek na hrejivej strane, čím sa prostredníctvom stlačenia vzduchu vytvorí efekt ohrievania až do 4 stupňov Celzia. Pri pohybe krokom smerom nahor sa vzduch rozpína späť do mäkkých buniek na chladiacej strane, čím sa vytvára chladiaci účinok až do - 3,5 stupňa Celzia. Používateľ pritom pociťuje len účinok, ktorý zodpovedá strane smerujúcej nahor, takže môže vložky prispôsobiť aktuálnemu počasiu.

Vyhrievacie / chladiace vložky do topánok Solecooler Climfeet.

Vložky Climfeet využívajú vo svojej konštrukcii kombináciu silikónu a medi, čo zabezpečuje poddajnosť a účinnú tepelnú reguláciu. Vzduchové bunky tiež vytvárajú prirodzené odpruženie, ktoré ponúka určitú absorpciu nárazov a zvyšuje celkové pohodlie.

Spoločnosť Solecooler pripúšťa, že účinky systému Climfeet nie sú také dramatické ako pri systéme regulácie teploty napájanom batériami, ale konštatuje, že sú rovnomernejšie, čím sa predchádza vzniku horúcich miest, ktoré sa vyskytujú pri elektrických konštrukciách. Na rozdiel od batérií si udržiavajú energiu tak dlho, kým sa nositeľ pohybuje.

Výrobca tiež upozorňuje, že regulačné účinky vložiek Climfeet sú najvýraznejšie v obzvlášť horúcom alebo chladnom počasí a nemusia byť badateľné pri miernych teplotách medzi 20 a 30 stupňov Celzia.

Vyhrievacie / chladiace vložky do topánok Solecooler Climfeet.

Francúzski vývojári navrhli vložky Climfeet s ohľadom na rôznych koncových používateľov vrátane pracovníkov v extrémne chladnom alebo horúcom prostredí, outdoorových športovcov, vojenských a záchranárskych pracovníkov a či pre ľudí venčiacich domácich miláčikov, ktorí sa prechádzajú v horúcom alebo chladnom počasí.

Spoločnosť identifikuje aj jednu perspektívnu skupinu používateľov, ktorá z toho nebude mať prospech - lyžiarov. Vzhľadom na tesnosť lyžiarskych topánok a nedostatok chôdze pri jazde na vlekoch a zjazdovom lyžovaní lyžiari nebudú vytvárať správny pohyb na aktiváciu vyhrievacieho efektu. To poukazuje na všeobecnejší nedostatok, keďže sa vložky Climfeet spoliehajú na pohyb, neposkytnú účinné teplo, keď je ich používateľ v pokoji, čo je zvyčajne čas, keď sú nohy najchladnejšie.

Vyhrievacie / chladiace vložky do topánok Solecooler Climfeet.

Spoločnosť Solecooler si tento mesiac odniesla domov miesto v prvom kole udeľovania cien ISPO 2023, k čomu možno prispela aj skutočnosť, že porota rokovala z chladných priestorov iglu neďaleko rakúskeho Innsbrucku. Vložky Climfeet sú už k dispozícii za maloobchodnú cenu 65,83 EUR.