Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Pandémia ochorenia COVID-19 zvýšila záujem aj o čističky vzduchu Stadler Form

Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
18. 8. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Základom zdravého života v našich domácnostiach je rozhodne čisté prostredie a teda aj čistý vzduch bez nežiaducich plesní, baktérií a vírusov. Jednou z foriem ako to dosiahnuť je aj malé no účinné zariadenie v podobe čističky vzduchu. Takáto „práčka“ dokáže z priestoru odsať aj vírusy. I preto sa zvýšil počas pandémie COVID-19 záujem o tieto zariadenia. Potvrdzuje to aj známy švajčiarsky výrobca Stadler Form.

V minulom roku trh čističiek vzduchu narástol o 40% v porovnaní s rokom 2019. Tento trend pokračoval aj v tomto roku, nepochybne i vďaka pandémii. Práve švajčiarske zariadenia Stadler Form sa tak stali druhou najpredávanejšou značkou v tomto segmente (apríl 2020).

O stupienok vyššie, teda najpredávanejšími, sa u nás stali zvlhčovače a difuzéry rovnakej značky.

V princípe je fungovanie čističiek vzduchu vo veľkej väčšine dosť podobné. Čím sa však líšia, to je účinnosť samotných filtrov. Švajčiari sa pritom chvália účinnou, patentovou filtráciou aj proti vírusom.

Človek pre svoje fungovanie potrebuje až 12 tisíc litrov vzduchu denne. Vdychujeme ho najčastejšie v interiéri, v ktorom strávime až 90 % času z dňa. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je však toto ovzdušie 2 až 5 krát viac znečistené ako vonku. Aj preto sú na mieste domáce čističky vzduchu, na ktoré sa zamerala aj švajčiarska spoločnosť Stadler Form. Z jej dielne tak na pomoc prichádza aj rodina zariadení ROGER.

„Je to čistič vzduchu, ktorý nasaje vzduch a pošle ho cez filtračný systém. Filter zachytáva častice a pachy zo vzduchu. Zariadenie ROGER sa teda postará o skvalitnenie ovzdušia v miestnosti. Zbaví ju zápachov, častíc, škodlivých plynov, dymu z cigariet a tak ďalej,“ hovorí pán Martin Stadler, CEO, Stadler Form.

Rodinu dizajnových zariadení ROGER tvoria dva modely. Väčší, ktorý slúži na čistenie vzduchu v priestoroch do 74 metrov štvorcových a menší, kompaktnejší ROGER LITTLE do priestorov s plochou 35 metrov štvorcových. Spája ich pritom zaujímavý filtračný systém.

Desiatky rokov skúseností so zariadeniami, ktoré sa starajú v domácnostiach o vzduch, priviedli švajčiarskych vývojárov k myšlienke vytvoriť filtračný systém, ktorý používateľovi zjednoduší život pri jeho obnove a zároveň zachová efektívnosť. Výsledkom spolupráce s nemeckými odborníkmi sa tak stala technológia filtra, ktorá v sebe spája hneď niekoľko čistiacich vrstiev.

„Je to vlastne kombinovaný filter. Sám sa tak postará o všetky záležitosti, na ktoré sú potrebné viaceré filtre. Jeho výhodou je aj to, že používateľovi zariadenia stačí vymeniť len jeden filter.“

DUAL FILTER, vyrábaný v Nemecku, má rovnakú technológiu akú nájdeme aj vo filtroch prémiových áut. Kým jeho časť s HEPA filtrom odstraňuje znečisťujúce látky vo vzduchu, ako je jemný prach, peľ a rovnako aj baktérie a tiež vírusy, aktívny uhlíkový filter sa stará o absorbovanie nepríjemných pachov, tabakového dymu, či prchavých organických látok.

V závislosti od znečistenia sa DUAL FILTER v zariadení mení najmenej po 8 mesiacoch a najdlhšie po 12 mesiacoch. Používateľa na to upozorní indikátor na zariadení, takže si netreba nič pamätať. Ešte pred samotným filtrom sa pritom nachádza predfilter. Ako vidíte, ten slúži na zachytávanie hrubých prachových častíc a nečistôt. Chráni tým samotný DUAL FILTER a optimalizuje jeho funkčnosť. Výrobca pritom odporúča práve predfilter aspoň raz za 2 mesiace povysávať.

Aby bolo čistenie vzduchu pomocou švajčiarskeho zariadenia v automatickom režime účinné, využíva ROGER dvojicu senzorov. Úroveň kvality vzduchu v miestnosti dokonca zobrazí vizuálne.

„Prvý senzor meria koľko plynu sa nachádza v ovzduší a druhý zasa deteguje veľmi malé neviditeľné častice. Výsledky zobrazí LED pás, od červenej farby pre znečistený, až po modrú farbu pre čistý vzduch. V automatickom režime dokáže ROGER, podľa výsledkov zo senzorov, zrýchliť filtráciu tak, aby sa vzduch čistil rýchlejšie,“ dodáva Martin Stadler, CEO, Stadler Form.

Okrem automatického režimu sa dajú zariadenia ROGER ovládať aj manuálne, s určením rýchlosti. Slúži na to intuitívny dotykový panel. K dispozícii je pritom aj nastavenie nočného režimu, v ktorom sa stlmí hlučnosť a rovnako aj jas indikátora.

Čističky vzduchu ROGER majú svoj význam nielen v období šírenia vírusov, ale aj v obdobiach citlivých pre alergikov, astmatikov a vôbec ľudí s respiračnými problémami. Ich prítomnosť v domácnosti však podľa lekárov ocenia aj najohrozenejšie skupiny obyvateľstva ako sú deti, tehotné ženy, starší ľudia a ľudia so srdcovými ochoreniami.