Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Hodinky Galaxy Watch môžu pomôcť pacientom s Parkinsonovou chorobou

Hodinky Galaxy Watch môžu pomôcť pacientom s Parkinsonovou chorobou
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
16. 9. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Samsung Electronics dnes oznámila výsledky nedávneho výskumu, ktorý publikoval prestížny lekársky časopis Frontiers in Neurology. Podľa tejto štúdie môže meranie krvného tlaku na hodinkách Galaxy Watch pomáhať pacientom s Parkinsonovou chorobou účinne zvládať tzv. ortostatickú hypotenziu, teda akútne stavy nízkeho tlaku spôsobené nedostatočným sťahovaním ciev.

Ortostatická hypotenzia je u pacientov s Parkinsonovou chorobou bežná a u seniorov, ktorí navyše trpia kardiovaskulárnymi ťažkosťami, zvyšuje riziko pádu. Časté meranie krvného tlaku dokáže odhaliť významné fluktuácie tlaku a prispieť tak k diagnostike a zvládaniu Parkinsonovej choroby.

Smart hodinky Samsung Galaxy Watch3, Galaxy Watch Active2 aj najnovší model Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic sú vybavené sofistikovanými senzormi, ktoré monitorujú tlak krvi pomocou analýzy pulznej vlny (fyzické dáta snímajú vstavané senzory srdcovej činnosti). Užívatelia môžu krvný tlak aj ďalšie dôležité údaje kontinuálne sledovať v aplikácii Samsung Health Monitor a zdieľať ich počas konzultácií s lekármi a zdravotníkmi vo formáte PDF.

Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic.

Výskumný tím strediska Samsung Medical Center pod vedením dr. Jin Whan Choa a dr. Jong Hyeon Ahna porovnal meranie krvného tlaku z hodiniek Galaxy Watch3 s hodnotami nameranými tonometrom a vyhodnotil ich presnosť. Podľa tejto štúdie umožňujú hodinky Galaxy Watch3 jednoduché, rýchle a spoľahlivé meranie krvného tlaku a upozornia na fluktuácie, pritom sú výrazne praktickejšie a pohodlnejšie než bežné tlakomery.

Výskum sa uskutočnil v skupine 56 pacientov s priemerným vekom 66,9 rokov. Na jednej paži prebiehalo meranie tonometrom, na druhej hodinkami Galaxy Watch3. Každému pacientovi autori výskumu zmerali krvný tlak trikrát.

Ukázalo sa, že meranie krvného tlaku pomocou Galaxy Watch a tonometra prináša porovnateľné výsledky. Priemer a štandardná odchýlka predstavovali 0,4 ± 4,6 mmHg u systolického tlaku a 1,1 ± 4,5 mmHg u tlaku diastolického. Korelačný koeficient (r) medzi oboma zariadeniami dosiahol 0,967 u systolického a 0,916 u diastolického tlaku.

Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic.

Výskumný tím komentoval výsledky slovami: „Ortostatická hypotenzia je bežný, avšak závažný prejav, ktorý má na situáciu pacientov s Parkinsonovou chorobou veľký vplyv. Je ju však ťažké diagnostikovať len pozorovaním symptómov a môže uniknúť pozornosti aj pri bežnom meraní krvného tlaku.“ V správe tímu sa ďalej píše: „Ak by sme mali k dispozícii smart hodinky a mohli nimi merať krvný tlak pacientov pravidelne, dali by sa mnohé potenciálne problémy objaviť v ranom štádiu. To by pri liečbe a zvládaní Parkinsonovej choroby znamenalo veľkú výhodu.“

Štúdiu vykonanou tímom dr. Choa a dr. Ahna publikoval vo svojom poslednom čísle prestížny lekársky časopis Frontiers in Neurology pod názvom „Validation of Blood Pressure Measurement Using a SmartWatch in Patients with Parkinson Disease“.

Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch4.

Meranie krvného tlaku v súčasnej dobe zaisťuje aplikácia Samsung Health Monitor dostupná v nasledujúcich krajinách: Rakúsko, Austrália, Brazília, Belgicko, Bulharsko, Čile, Chorvátsko, Česko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Gruzínsko, Nemecko, Grécko, Hongkong, Maďarsko, Island, Indonézia, Írsko, Taliansko, Kórea, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Nórsko, Peru, Poľsko, Portugalsko, Rusko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Thajsko, Spojené arabské emiráty a Veľká Británia.

Ďalšie informácie o aplikácii Samsung Health Monitor a ďalších vlastnostiach hodiniek Galaxy Watch4:
Galaxy Watch4: www.samsung.com/galaxy-watch4
Galaxy Watch4 Classic: www.samsung.com/galaxy-watch4-classic

Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch4 Classic.

(Zdroj: Tlačová správa Samsung)