Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: TECH novinky v spolupráci s NAY Elektrodom - 22. časť

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 4. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pravidelné novinky, ktoré prinášajú prehľad zo sveta technológií, vytvorené v spolupráci so spoločnosťou NAY.

Rollkers to je prototyp elektronického zariadenia, ktoré zrýchľuje samotnú chôdzu a je určené na prekonávanie dlhších vzdialeností. Tieto elektronické kolieskové korčule so stabilizáciou sa ľahko upevnia na bežné topánky a používateľ sa s nimi pohybuje tak, ako keby normálne kráčal, no pri podstatne väčšej rýchlosti, až 11 kilometrov za hodinu. Pri používaní tohto zariadenia nehrozí ani nebezpečenstvo pádu, pretože Rollkers sú vybavené gyroskopickým stabilizačným systémom, podobným, ako sa používa aj pri balančných vozidlách Segway.

Ecovacs Robotics preniesol robotické čističe podláh už aj na okná a sklenené plochy a práve o tie sa postará rad modelov s názvom Winbot. Tie dokážu čistiť sklenené plochy a okná akýchkoľvek hrúbok. Čističe používajú technológiou SmartDrive, kedy sa Winbot pohybuje dopredu, dozadu a zo strany na stranu, zatiaľ čo čistiaca kefa čistí vo všetkých smeroch. Winbot si vie zmerať veľkosť plochy, ktorú bude čistiť a vyráta si optimálnu dráhu a rýchlosť čistenia.

S karaoke zariadením Singtrix si môže zaspievať naozaj každý, bez ohľadu na jeho prirodzené hlasové schopnosti. Zároveň však pritom môže znieť ako obľúbená hudobná hviezda. Toto zariadenie totiž upraví aj falošný hlas s pomocou korekcie výšok jednotlivých tónov a pridá mu rôzne vokálne efekty z bohatej databázy. Karaoke systém automaticky vytvorí potrebné hudobné stopy zo štandardných piesní. Funkcia tlačidla Hit simuluje hlas rozdelením vokálov tak, ako keby spievala 4 členná vokálna skupina.

Android Chihira Aiko nie je nová verzia populárneho operačného systému, ale je to robot, ktorý pripomína živého človeka. Android potiahnutý syntetickou kožou vie plynule pohybovať rukami, usmievať sa, hýbať s očami a dokonca vie aj žmurkať. Cieľom vývojárov je vytvoriť sociálneho androida, ktorý by v budúcnosti mohol byť spoločníkom pre seniorov a pre ľudí, ktorí trpia demenciou a inými vážnymi chorobami. Android by tak mohol s nimi komunikovať v prirodzenej alebo znakovej reči.

Pracovná stanica s názvom Sprout je All-in-One počítačom z americkej dielne HP. Dopĺňa ho systém 3-och kamier so skenerom a projektorom umiestnenými nad obrazovkou. Projektor premieta obraz na podložku, ktorá je položená na stole. Podložka tak môže slúžiť aj ako druhá dotyková obrazovka počítača. Podložka vie aj skenovať objekty prostredníctvom kamier vybavených 3D technológiou Intelu - RealSense. Objekty sa dajú potom pomocou softvéru upraviť a výsledný objekt sa môže vytlačiť aj na 3D tlačiarni.

V hustej premávke alebo v noci je pre cyklistu dôležité mať spoľahlivé osvetlenie tak, aby bol pre ostatných dobre viditeľný. Pomôcť môže aj cyklistická bunda Visijax vybavená reflexnými prúžkami s LED diódami. Vpredu svietia prúžky bielym svetlom a na zadnej časti bundy je umiestnený širší pás svietiaci na červeno. Rukávy majú blikajúce prúžky, ktoré slúžia ako smerové ukazovatele a aktivujú sa jednoducho zdvihnutím pravej alebo ľavej ruky v smere zatáčania.

Nový notebook z modelového radu Dell XPS má tentoraz veľkosť displeja 13,3 palca, no vtesnal sa do konštrukcie vo veľkosti, ktorá je bežná pri notebookoch s veľkosťou displeja len 11,6 palca. Konštrukcia rámu je tenká len 5,2 mm a pohľad na notebook z diaľky vytvára dojem, že jeho displej je bez rámový. Nové modely XPS 13 prichádzajú v štyroch variáciách s procesormi Core i3, i5 a i7. Notebook by mal na jedno nabitie batérie až 15 hodín.

treVolo je prenosný bezdrôtový reproduktorový systém, ktorý používa rovnakú elektrostatickú technológiu aká sa nachádza vo veľkých, pevných reproduktoroch. Reproduktory treVolo sa vyklápajú do priestoru a zvuk sa tak prenáša obojsmerne dopredu a dozadu. Zvuk sa teda šíri na väčšej ploche v miestnosti. Vďaka Bluetooth pripojeniu s prenosom dát cez aptX technológiu sa zabezpečí až CD kvalita prehrávaného audia.