Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: TECH novinky v spolupráci s NAY Elektrodom - 25. časť

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 5. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pravidelné novinky, ktoré prinášajú prehľad zo sveta technológií, vytvorené v spolupráci so spoločnosťou NAY.

Smartfón Liberto 820, spolu s jeho menším modelom Liberto 820 Mini, je určený prevažne pre seniorov. Používateľ získa okamžitý prístup k dôležitým kontaktom a funkciám priamo z hlavnej obrazovky. Smartfóny sú vybavené virtuálnym asistentom, ktorý informuje o jednotlivých funkciách telefónu. Súčasťou je aj asistenčná aplikácia pre rodinných príslušníkov Doro Connect & Care, ktorá umožní vytvárať vlastnú sieť ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť zabezpečiť starostlivosť v prípade potreby používateľa.

Model odolného smartfónu KC-S701, z radu TORQUE, od spoločnosti Kyocera, má vysokú odolnosť proti nárazom, prachu a špine. Poradí si tiež s otrasmi, soľnou hmlou i s vysokou vlhkosťou a samozrejme je vode odolný. Svoju citlivosť však pritom displej smartfónu nestráca dokonca, ani keď ho používateľ ovláda cez pracovné rukavice. S okolitým hlukom sa vyrovná technológia Smart Sonic Receiver, ktorá zabezpečí čistý zvuk pri hovoroch. Smartfón tiež podporuje hands-free volania.

O nedostatok miesta vo svojom mobilnom zariadení sa už netreba obávať. Výrobca pamäťových kariet SanDisk totiž prichádza s prvou Ultra mikroSDXC kartou s neuveriteľnou kapacitou – až 200GB. Nová karta má popri svojej veľkosti aj vysokú prenosovú rýchlosť pri kopírovaní dát. Konkrétne až 90 megabajtov za sekundu. Používateľ tak môže napríklad skopírovať až 1200 fotografií za jednu minútu.

Huawei prináša zariadenie Car-Fi, ktoré sprístupní mobilnú sieť 4G LTE pre pohodlné používanie priamo vo vnútri automobilu. Jednoducho sa zapojí do známej cigaretovej elektrickej zásuvky v aute a vytvorí tak Wi-Fi hotspot s vysokou prenosovou rýchlosťou, až do 150 megabitov za sekundu pre 10 mobilných zariadení, ktoré sa môžu v aute nachádzať. Okrem toho však môže i nabíjať iné elektronické zariadenia. Car-Fi zároveň obsahuje vstavanú regulačnú funkciu, ktorá zníži jeho teplotu v prípade horúčav, a tak sa zabráni jeho poškodeniu.

Na poli s akčnými kamerami by mohla zaujať aj nová HTC s jednoduchým názvom „Re“. Svojím zaujímavým a praktickým dizajnom pripomína malý periskop. Vďaka tomuto tvaru sa kamera pohodlne drží v jednej ruke a na ovládanie stačí len jeden prst. Kamera má rozlíšenie 16 megapixelov a nápaditý filmár určite využije aj možnosť nakrúcať spomalené zábery. Širokouhlému objektívu, s viditeľnosťou až 146 stupňov, by pritom nemal ujsť žiadny akčný záber.

Ford predstavil prototypy dvoch skladacích elektrických bicyklov MoDe: Me a MoDe: Pro pre mestské využitie. MoDe: Me je určený pre bežných používateľov a verzia Pro by mohla nájsť uplatnenie pre kuriérske či zásobovacie služby. Bicykle majú viaceré bezpečnostné prvky, medzi ktoré patria automatické brzdové a smerové svetlá. Vďaka zadnému ultrazvukovému senzoru vás bicykel jemnou vibráciou rukovätí upozorní na to, že sa vás niekto chystá predísť.

Fínski vedci sa už nejaký ten čas zaoberajú myšlienkou využitia solárnej energie pre napájanie malých zariadení a senzorov v domácnostiach. Predstavili preto dekoratívny stromček s organickými fotovoltaickými listami, ktoré zberajú energiu z viacerých zdrojov. Multifunkčný prevodník v liste umožňuje premieňať nielen svetlo na elektrinu, ale využíva aj teplotné výkyvy a vibrácie vo vzduchu spôsobené jeho prúdením. Tento stromček je zatiaľ schopný vyprodukovať energiu na nabitie mobilného telefónu, no uvidíme, čo prinesie jeho budúcnosť.

Fogo nie je len obyčajná LED baterka pre dobrodružstvo v prírode, ale má v sebe zabudovaných viacero užitočných funkcií. Displej zariadenia zobrazí GPS súradnice a digitálny kompas a trasa sa dá sledovať i cez spárovaný smartfón. Fogo vás blikaním upozorní, ak sa vychýlite zo želanej trasy. Slúži aj ako záložná batéria s kapacitou 6800mAh pre dobíjanie zariadení cez USB port. Spodná časť baterky sa vďaka kombinovanému portu dá rozšíriť i o vysielačku, no a v pláne sú aj ďalšie rozšírené funkcie.