Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Najmenší kardiostimulátor na svete sa zmestí do injekčnej striekačky

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 4. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Inžinieri zo Severozápadnej univerzity v Illinois vyvinuli najmenší kardiostimulátor na svete. Je pritom niekoľkonásobne menší ako bežný kardiostimulátor a je určený pre pacientov niekoľkonásobne menších ako je priemerný používateľ kardiostimulátora.

Toto zariadenie je zakrpatené ako zrnko ryže a možno ho injekčne podať novorodencom s vrodenými srdcovými chybami na dočasné alebo dlhodobé použitie pomocou bežnej injekčnej striekačky. S takýmito chybami sa narodí približne jedno zo 100 detí. Tento projekt viedol profesor John A. Rogers zo Severozápadnej univerzity. Jeho tím tento týždeň publikoval článok o tejto práci v magazíne Nature.

Je ťažké si predstaviť, že toto drobné zariadenie poskytuje srdcu rovnakú stimuláciu ako bežný kardiostimulátor.

Rogers opísal potrebu mikroskopických zariadení, ktoré by pomohli regulovať abnormálne srdcové rytmy u novorodencov a vysvetlil, že „tieto deti potrebujú po operácii iba dočasnú stimuláciu. Približne za sedem dní sa srdcia väčšiny pacientov samy opravia. Ale týchto sedem dní je absolútne kritických. Teraz môžeme umiestniť tento malý kardiostimulátor na srdce dieťaťa a stimulovať ho mäkkým, šetrným nositeľným zariadením. A na jeho odstránenie nie je potrebný žiadny ďalší chirurgický zákrok.“

Pozeráte sa na dva drobné kardiostimulátory umiestnené na tradičnom kardiostimulátore kvôli mierke.

Okrem svojej veľkosti je na tomto dizajne skvelé to, že keďže pri inštalácii alebo odstránení kardiostimulátora nie je potrebný žiadny chirurgický zákrok, neexistuje žiadne riziko infekcií a vnútorného krvácania z týchto postupov. Je tiež vyrobený z biokompatibilných komponentov, takže sa môže rozpustiť v telesných tekutinách, keď už nie je potrebný.

Tento malý kardiostimulátor je napájaný galvanickým článkom, ktorý transformuje chemickú energiu získanú z biologických tekutín, ktoré sú s ním v tele v kontakte, na elektrické impulzy vysielané do srdca prostredníctvom dvoch kovových elektród. Napriek svojej veľkosti vedci tvrdia, že poskytuje rovnakú stimuláciu ako bežný kardiostimulátor.

Kardiostimulátor aj nositeľný snímač srdcovej frekvencie sú strašne malé.

Kardiostimulátor má tiež svetlom aktivovaný spínač, ktorý je spárovaný s malým senzorom srdcovej frekvencie, ktorý pacient nosí na hrudi. Keď senzor zistí, že srdce pacienta sa spomalilo pod určitú frekvenciu, automaticky bliká vstavanou infračervenou LED diódou v rytme normálnej srdcovej frekvencie, aby prenikla telom a aktivovala kardiostimulátor.

To je samo o sebe dosť šikovné. Vedci poznamenávajú, že na vonkajšiu stranu srdca je možné umiestniť viacero kardiostimulátorov na riešenie arytmií, začleniť ich do náhrad srdcových chlopní a zabudovať do rámcov pre transkatétrové náhrady aortálnej chlopne. Veria tiež, že táto technológia by mohla nájsť využitie v bioelektronických liečebných postupoch na podporu hojenia nervov a kostí.

Kardiostimulátor aj nositeľný snímač srdcovej frekvencie sú strašne malé.