Inteligentná hlavová kamera rozpozná chyby pri podávaní liekov a predíde im
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 28. 10. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Na pohotovosti v nemocnici môže byť dosť rušno, a to až tak, že personál môže v tom zhone a chaose občas podať nesprávny liek. Čoskoro by tomu však mohli zabrániť nositeľné kamery s umelou inteligenciou.
Intravenózne lieky sa zvyčajne skladujú v injekčných liekovkách, kým nie sú potrebné, a potom sa podaju prostredníctvom podkožných ihiel. Injekčné striekačky týchto ihiel sú zase označené, aby zdravotnícki pracovníci mohli sledovať, ktoré lieky sú v ktorých injekčných striekačkách.
Napriek tomu sa v chaotických podmienkach na pohotovostiach a rušných operačných sálach občas stanú chyby. Pracovníci môžu napríklad načerpať lieky zo správnej injekčnej liekovky, ale nesprávne označiť injekčnú striekačku, alebo môžu správne označiť injekčnú striekačku, ale načerpať z nesprávnej injekčnej liekovky.
Hoci štítky s čiarovým kódom, systémy farebného označovania a iné opatrenia pomáhajú znižovať počet takýchto chýb, všetky z nich môžu zamestnanci, ktorí sa ponáhľajú a sú rozptýlení, vynechať alebo prehliadnuť.
V spolupráci s kolegami z Univerzity Carnegie Mellon, Univerzity Makerere v Ugande a Výskumného inštitútu Toyota sa vedci z Washingtonskej univerzity nedávno rozhodli tento problém odstrániť.
Začali tým, že 13 anestéziológov (alebo certifikovaných zdravotných sestier) nosilo na hlave kamery GoPro, keď vykonávali bežné odbery liekov počas 55 dní. Výsledné zábery v rozlíšení 4K zachytávali celkovo 418 odberov vykonaných v dvoch nemocniciach v 17 operačných sálach za rôznych svetelných podmienok.
Vo všetkých prípadoch bol v čase nakrúcania videa zaznamenaný obsah injekčnej liekovky a informácie na štítku injekčnej striekačky. Zábery sa potom použili na trénovanie algoritmu hlbokého učenia, ktorý sa naučil, ktoré vizuálne charakteristiky zodpovedajú ktorým liekovkám a ktorým štítkom na injekčných striekačkách.
Keďže nápisy na oboch boli často zakryté rukami alebo inými prekážkami, algoritmus sa namiesto toho naučil rozpoznávať charakteristické rozmery a tvar konkrétnych typov liekoviek a striekačiek, spolu s farbou uzáverov liekoviek a veľkosťou tlače na štítkoch striekačiek. Okrem toho sa musel naučiť zamerať len na injekčné liekovky a striekačky, ktoré osoba práve držala v rukách.
Po niekoľkých mesiacoch školenia bol systém nakoniec schopný vyhodnotiť videozáznam z kamery na hlave v reálnom čase, pričom najprv identifikoval obsah injekčnej liekovky a potom skontroloval, či sa zhoduje s etiketou injekčnej striekačky. V doteraz vykonaných testoch sa ukázalo, že je až na 99,6 % presný pri potvrdzovaní zhody a až na 98,8 % presný pri zachytávaní nezhody.
„Myšlienka, že by sme mohli pacientom pomôcť v reálnom čase alebo zabrániť chybe v medikácii skôr, ako sa stane, je veľmi silná,“ hovorí Dr. Kelly Michaelsenová z Washingtonskej univerzity, spoluautorka článku o štúdii. „Človek môže dúfať v stopercentnú výkonnosť, ale ani ľudia ju nemôžu dosiahnuť. V prieskume medzi viac ako 100 poskytovateľmi anestézie si väčšina želala, aby bol systém presný na viac ako 95 %, čo je cieľ, ktorý sme dosiahli.“
Článok bol nedávno uverejnený v magazíne npj Digital Medicine. Systém si môžete pozrieť v akcii vo videu na začiatku článku alebo priamo TU.