Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Film snímajúci blízkosť umožní ľuďom komunikovať žmurkaním

Film snímajúci blízkosť umožní ľuďom komunikovať žmurkaním
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
29. 5. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Rozhrania človek-stroj, ako sú obrazovky smartfónov, by boli oveľa čistejšie a trvácnejšie, keby sme ich nemuseli skutočne dotýkať. Vedci teraz vytvorili špeciálny film snímajúci blízkosť, vďaka ktorému je takýto scenár možný a praktický ako kedykoľvek predtým.

Už existujú elektricky nabité „bezkontaktné senzory“, ktoré sú schopné detegovať pohyby blízkych objektov prostredníctvom ich vplyvu na magnetické a / alebo elektrické polia. Tieto zariadenia však majú tendenciu byť náročné na výrobu, dokážu rozpoznať iba určité typy objektov a navyše nevydržia veľmi dlho nabitie.

Tu prichádza na rad nový experimentálny film. Vyvinuli ho vedci z Východočínskej univerzity vedy a techniky a pozostáva z troch priehľadných vrstiev. Na vrchu je fluórovaný etylénpropylén (FEP), v strede sa nachádza elektricky vodivý materiál a na spodnej strane to všetko drží flexibilná elastomérová základňa. FEP je typ materiálu známy ako elektret, čo znamená, že po prvotnom nabití nepretržite vytvára vonkajšie elektrostatické pole.

Celý film má pritom hrúbku len 0,34 mm. Keď sa objekt akéhokoľvek typu dostane do jeho blízkosti, statický náboj tohto predmetu interaguje s elektrostatickým poľom FEP. To spôsobí, že vo vodivej vrstve filmu preteká elektrický prúd. Analýzou sily tohto prúdu je možné zistiť, ako ďaleko je objekt od filmu.

Experimentálny film bol demonštrovaný v týchto okuliaroch, ktoré nositeľovi umožňili komunikovať žmurkaním v morzeovke.

Pri testovaní bola technológia schopná detegovať predmety vyrobené zo skla, gumy, hliníka a papiera vo vzdialenosti od 2 do 20 milimetrov. A čo viac, film si zachoval svoj elektrický náboj aj po viac ako 3 000 cykloch priblíženia / oddialenia počas takmer dvoch hodín.

Pri demonštrácii schopností filmu ho vedci aplikovali na jednu šošovku okuliarov, kde detegovali žmurkanie nositeľa prostredníctvom priblíženia a oddialenia mihalníc. Pomocou tohto nastavenia bol testovaný subjekt schopný žmurkať iniciálami univerzity (E C U S T) v morzeovke.

Táto ukážka naznačuje, že po ďalšom vývoji by táto technológia mohla umožniť ľuďom, ktorí nemajú schopnosť reči, komunikovať, alebo by mohla varovať vodičov pred ospalosťou. A áno, dala by sa použiť aj v rozhraniach, ako sú dotykové obrazovky bez nutnosti dotyku.

Článok o výskume, ktorý viedli Xunlin Qiu, Yiming Wang a Fuzhen Xuan, bol nedávno publikovaný v magazíne ACS Applied Materials & Interfaces.