Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 30

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
5. 2. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Keď sa povie parfum, mnohým sa hneď v ich čuchovej pamäti vynorí obľúbená vôňa. Kozmetické spoločnosti sa snažia udrieť na strunu a na nové vône nalákať čo najviac ľudí. No mnohí spotrebitelia majú pritom radi to, ak sú výnimoční a nesplynú s davom v jednej rovnakej vôni. Práve pre nich prichádza „smart“ parfum, ktorého vôňa môže byť vždy iná. Samozrejme nie je za tým nič iné, ako technológia.

Inteligentný parfumový systém Ninu pozostáva z dávkovača a mobilnej aplikácie pre iPhone. Jeho valcové telo pojme až tri kazety s rôznymi základnými vôňami, ktoré dokáže miešať v rôznych množstvách pomocou mobilnej aplikácie. Tá obsahuje aj vlastného digitálneho asistenta s názvom „Pierre“, ktorý využíva algoritmy umelej inteligencie a navrhuje mix vôní, ktoré môžu vyhovovať používateľovi. Parfum sa dá samozrejme vytvoriť aj podľa vlastných preferencií. Hotový parfum sa dávkuje dotykovým tlačidlom na zariadení, ktoré je na spodnej strane vybavené aj štýlovým LED svetlom.

Merač kvality vnútorného ovzdušia Airthings Wave Mini je vybavený senzormi, ktoré snímajú celkové množstvo organických látok, teplotu a vlhkosť vzduchu. Vizuálnu informáciu o úrovni kvality vzduchu, ktorá je vyjadrená zelenou, žltou alebo červenou farbou, získa používateľ jednoduchým zamávaním pred zariadením. Výrobca však pridal aj novú užitočnú funkciu indikácie tvorby plesní. Tá funguje na základe algoritmu, ktorý využíva existujúce senzory a historické údaje na zaistenie toho, či v domácnosti nevznikajú priaznivé podmienky pre rast plesní. Vďaka tomu môže používateľ spraviť včas príslušné opatrenia.

Technológia MicroLED sa v poslednej dobe používa ako alternatíva k OLED panelom v televízoroch. No svoje využitie si našla aj v inteligentných okuliaroch Vuzix. Tie majú totiž v oboch vnútorných horných rohoch rámu namontované malé MicroLED projektory, ktoré premietajú na sklo stereoskopický čiernobiely alebo farebný obraz. Môže to byť napríklad navigácia alebo iné prispôsobené aplikácie. Vďaka použitej technológii pritom vyzerajú inteligentné okuliare Vuzix ako bežné okuliare na každodenne nosenie. Mohli by tak pomáhať napríklad pracovníkom v automobilovom či inom priemyselnom odvetví.

Koncern LG už pred časom predstavil osobné čistenie vzduchu v podobe nositeľnej masky PuriCare s filtračným režimom v štandarde H13. Ide o masku, v ktorej by sa nemal používateľ zapotiť. Obsahuje totiž senzor dýchania, ktorý deteguje cyklus a objem dychu nositeľa. Ten potom dáva pokyny dvom trojrýchlostným ventilátorom, ktoré sú zodpovedné za výmenu vzduchu. Dezinfekcia masky v základovej stanici trvá 30 minút a rovnako sa v nej dokáže za 2 hodiny nabiť, aby dokázala fungovať až 8 hodín.