Bolo identifikovaných už viac ako 5 000 phishingových webstránok súvisiacich s pandémiou

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 10. 8. 2021
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
S cieľom lepšie porozumieť tomu, ako podvodníci využívajú epidemiologickú situáciu, experti spoločnosti Kaspersky analyzovali nevyžiadané e-maily súvisiace s pandémiou a phishingové stránky, ktoré sa snažili o odcudzenie prihlasovacích údajov používateľov.
Medzi najbežnejšie techniky využívané kyberzločincami patria rôzne falošné ponuky, napríklad na zľavnené testy na COVID-19, z ktorých vedú odkazy na falošné platobné stránky. V poslednej dobe sa stali populárnymi aj phishingové reklamy na falošné QR kódy a očkovacie certifikáty, ktoré používatelia potrebujú pri návšteve reštaurácií či verejných podujatí.
Podvodné aktivity na témy súvisiace s pandémiou vyvrcholili v marci 2021. Experti spoločnosti Kaspersky následne zaznamenali mierny pokles predtým, ako kyberzločinci opäť zintenzívnili svoje úsilie. Počas júna 2021 produkty spoločnosti Kaspersky odhalili a zablokovali o 14 % viac phishingových webových stránok súvisiacich s pandémiou v porovnaní s májom.
„Pri väčšine podvodov spojených s pandémiou sa kybernetickí zločinci zameriavajú na získanie údajov používateľa. Na tento účel sa často využíva phishing: používateľ klikne na odkaz z reklamy alebo e-mailu a dostane sa na stránku, kde sa od neho požaduje zadanie osobných údajov ako aj údajov o platobnej karte. Hneď ako útočníci tieto informácie získajú, môžu ich použiť na odcudzenie peňazí z účtu oklamanej obete. Ak dostanete správu týkajúcu sa pandémie, odporúčame vám vždy prekontrolovať, či informácie pochádzajú z oficiálneho zdroja a nikdy nezadávajte svoje osobné údaje na podozrivých stránkach,“ komentuje situáciu Alexey Marchenko, vedúci oddelenia výskumu metód filtrovania obsahu v spoločnosti Kaspersky.
Aby ste sa nestali obeťou phishingového útoku, spoločnosť Kaspersky odporúča:
• Buďte skeptickí voči akýmkoľvek neobvykle veľkorysým ponukám a propagačným akciám.
• Neklikajte na odkazy z podozrivých e-mailov, či na odkazy, ktoré ste obdržali prostredníctvom komunikačných aplikácií alebo na sociálnych sieťach.
• Vždy si overte pravosť akýchkoľvek neznámych webových stránok, ktoré navštívite.
• Používajte spoľahlivé bezpečnostné riešenie, ako napríklad Kaspersky Security Cloud, ktoré dokáže identifikovať škodlivé prílohy a blokuje phishingové stránky.
(zdroj: Tlačová správa Kaspersky)