Prírodný klinčekový olej by sa mohol použiť na ničenie komárov

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 21. 2. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Najlepšou metódou na obmedzenie prenosu chorôb prenášaných komármi je zabíjanie lariev komárov, ale často si to vyžaduje použitie syntetických insekticídov. Nová štúdia teraz navrhuje spôsob, ako zlepšiť účinnosť prostredníctvom lacnejšej prírodnej alternatívy s dlhšou životnosťou, ktorou je klinčekový olej.
Vďaka chemickej zlúčenine známej ako eugenol je klinčekový olej už známy svojou schopnosťou eradikovať larvy komárov, keď sa pridá do stojatej vody. Nielenže je olej bezpečný pre životné prostredie, ale klinčeky, z ktorých je vyrobený, sú lacné a ľahko dostupné v regiónoch, kde sú rozšírené choroby prenášané komármi, ako je malária, zika a horúčka dengue.
Bohužiaľ, zvyčajne nie je klinčekový olej tak okamžite účinný ako syntetické insekticídy. Tieto insekticídy však majú svoje vlastné problémy. Nielenže sa hromadia v pôde, vode a potrave, čo môže spôsobiť zdravotné problémy u ľudí aj voľne žijúcich živočíchov, no komáre si voči nim zvyčajne časom vybudujú odolnosť.
Pretože to nie je prípad klinčekového oleja, vedci z indickej univerzity Gauhati sa rozhodli posilniť jeho schopnosti zabíjať larvy komárov. Po experimentovaní s pridávaním rôznych synergických chemikálií do eugenolu odvodeného z klinčekov sa zistilo, že kvapalná organická zlúčenina s názvom piperonylbutoxid (PBO) mala obzvlášť výrazný letálny účinok na larvy komárov Aedes aegypti.
Vedci hovoria, že použitie synergentov, či už syntetických alebo prírodných, spolu s insekticídmi, ako je eugenol, pomáha predchádzať rozvoju rezistencie. V tejto štúdii sa zistilo, že kombinácia synergentov, ako je PBO s eugenolom, výrazne zvyšuje účinnosť eugenolu. Treba poznamenať, že zatiaľ čo sa PBO považuje za minimálne toxický pre ľudí, je vysoko toxický pre vodné bezstavovce a pulce. Jeho použitie by sa malo v ideálnom prípade obmedziť na kaluže, kde sa často množia komáre, na rozdiel od väčších močiarov alebo rybníkov.
Výskum je opísaný v článku, ktorý bol nedávno publikovaný v magazíne Scientific Reports.