Prvýkrát sa plastové častice našli hlboko v živých ľudských pľúcach

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 8. 4. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
V poslednom období sa niektorí vedci zamerali na hľadanie škodlivých plastových mikročastíc v ľudskom tele. Nová štúdia teraz prvýkrát odhalila mikroplasty v živom pľúcnom tkanive, pričom vedci sa teraz snažia preskúmať, čo presne to znamená pre zdravie dýchacích ciest.
Hoci znečistenie plastovým odpadom je zjavným environmentálnym problémom, väčšina obáv týkajúcich sa nebezpečenstva plastov pre ľudské zdravie súvisí s ich tendenciou rozkladať sa na malé častice. Tieto mikroplasty a nanoplasty, ktoré môžu mať veľkosť len 0,0001 mm, je veľmi ťažké vystopovať. A štúdie začali ukazovať, že sa jednoznačne dostávajú do ľudského tela.
V práci z roku 2020, v ktorej sa skúmali tkanivá pľúc, pečene, sleziny a obličiek, sa plasty našli vo všetkých skúmaných vzorkách. V inej štúdii uverejnenej ešte v roku 2018 sa mikroplasty našli vo vzorkách ľudskej stolice zozbieraných z celého sveta. Nedávno publikovaná štúdia z minulého mesiaca vôbec po prvýkrát zistila plastové častice v krvnom obehu.
V novej štúdiu sa vedci z Hulleskej univerzity snažili nadviazať na predchádzajúcu prácu, ktorá identifikovala mikroplasty v pľúcnom tkanive, a to získaním tkaniva počas chirurgických zákrokov na živých pacientoch. Analýza odhalila plasty v 11 z 13 skúmaných vzoriek a zistila 12 rôznych druhov, vrátane tých, ktoré sa zvyčajne používajú v obaloch, fľašiach a oblečení.
Mužské vzorky vykazovali výrazne vyššie hladiny mikroplastov ako ženské vzorky. Vedcov však prekvapilo, kde sa tieto plasty vyskytovali, pričom viac ako polovica sa nachádzala v spodnej časti pľúc.
„Neočakávali sme, že v spodných častiach pľúc nájdeme najväčší počet častíc alebo častice takých rozmerov, aké sme našli,“ povedala vedúca autorka Laura Sadofsky. „Je to prekvapujúce, pretože dýchacie cesty sú v dolných častiach pľúc menšie a očakávali by sme, že častice týchto veľkostí budú odfiltrované alebo zachytené skôr, ako sa dostanú tak hlboko do pľúc.“
Vedci považujú plastové častice vo vzduchu s veľkosťou od 1 nanometra do 20 mikrometrov za vdychovateľné a táto štúdia poskytuje ďalší dôkaz, že vdychovanie im ponúka priamu cestu do ľudského tela. Podobne ako pri podobných nedávnych objavoch v tejto oblasti, aj tu sa vynára dôležitá otázka, aký je ich vplyv na ľudské zdravie? Laboratórne experimenty ukázali, že mikroplasty môžu rozkladať a meniť tvar ľudských pľúcnych buniek a majú toxické účinky na bunky vo všeobecnosti. Toto nové poznanie situácie však pomôže usmerniť hlbší výskum ich účinkov.
„Mikroplasty sa už predtým našli vo vzorkách z pitiev ľudských mŕtvol - toto je prvá robustná štúdia, ktorá preukázala mikroplasty v pľúcach živých ľudí,“ povedala Laura Sadofsky. „Ukazuje tiež, že sa nachádzajú v spodných častiach pľúc. Pľúcne dýchacie cesty sú veľmi úzke, takže si nikto nemyslel, že by sa tam mohli dostať, ale zjavne sa tam dostali. Charakteristika typov a množstiev mikroplastov, ktoré sme zistili, môže teraz slúžiť ako informácia o reálnych podmienkach pre laboratórne expozičné experimenty s cieľom určiť vplyv na zdravie.“
Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Science of the Total Environment.