Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Silikón obsahujúci lieky môže zabrániť odmietaniu implantátov

Silikón obsahujúci lieky môže zabrániť odmietaniu implantátov
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
20. 4. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Hoci elektronické implantáty, ako napríklad kardiostimulátory, môžu zachraňovať ľudské životy, imunitný systém tela považuje tieto implantáty za nežiaduce cudzie objekty. Experimentálny silikónový povlak, ktorý obsahuje liečivo, však môže pomôcť zabrániť tomu, aby sa tak stalo.

Za normálnych okolností, keď sa do ľudského tela chirurgicky umiestni nejaký predmet, imunitný systém vyvolá obrannú zápalovú reakciu. V rámci tejto reakcie bunky produkujúce kolagénové vlákna, známe ako makrofágy, vytvoria okolo objektu kapsule z jazvovitého tkaniva, aby ho izolovali od okolitého tkaniva. Nanešťastie, v prípade implantátov, ktoré musia stimulovať nervy alebo inak komunikovať s telesnými systémami, toto zjazvené tkanivo obmedzuje ich funkčnosť. Nakoniec sa môže stať, že povlak zhrubne natoľko, že sa implantát bude musieť vymeniť.

V snahe lepšie pochopiť zápalovú reakciu vedci z Cambridgeskej univerzity implantovali myšiam malé elektrické zariadenie s cieľom kompenzovať poškodenie sedacieho nervu. Po tom, ako bolo zariadenie na mieste dostatočne dlho na to, aby to vyvolalo imunitnú reakciu, vedci analyzovali tkanivo v jeho okolí a navyše analyzovali tkanivo v tej istej oblasti kontrolnej skupiny myší, ktoré implantát nedostali.

Porovnaním týchto dvoch skupín sa zistilo, že kľúčovú úlohu v procese zápalu zohráva prirodzene sa vyskytujúca molekula NLRP3. Predchádzajúci výskum však ukázal, že iná molekula s názvom MCC950 inhibuje aktivitu NLRP3. Vzhľadom na túto skutočnosť výskumníci pokračovali v pokrývaní ďalšej série implantátov silikónom dopovaným MCC950, po čom boli tieto implantáty umiestnené do ďalšej skupiny myší. Tentoraz nedošlo k žiadnej zápalovej reakcii, takže sa okolo implantátov nevytvorila žiadna jazva.

Dôležité je, že molekula MCC950 tiež nebránila procesu regenerácie nervov. Naopak, širokospektrálne protizápalové lieky, ktoré sa v súčasnosti používajú na obmedzenie odmietania implantátov, blokujú aj regeneráciu nervov a iných tkanív. Teraz sa dúfa, že lieky obsahujúce MCC950 by sa mohli použiť v povlakoch, ktoré zabránia odmietaniu implantátov a zároveň umožnia hojenie tkaniva v ich okolí.

„Kombinácia týchto liekov s rôznymi materiálmi a mäkšími povlakmi zariadení by mohla zmeniť životy jednotlivcov, ktorí potrebujú dlhodobé implantáty na prekonanie vážneho postihnutia alebo choroby,“ uviedla profesorka Clare Bryant, spoluautorka článku o výskume. „Mohlo by to mať obrovský význam najmä pre neuroprotetiku - protézy, ktoré sa pripájajú k nervovému systému - kde technológia existuje, ale zjazvenie zatiaľ neumožňuje ich široké použitie.“

Článok bol nedávno uverejnený v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences.