Obväz na rany využíva malé „kvety“ na veľké ničenie baktérií

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 13. 2. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Hoci už existujú antibakteriálne obväzy na rany, talianski vedci túto myšlienku doviedli do úplného extrému. Vytvorili totiž materiál, ktorý ničí viacero druhov škodlivých baktérií, a to pomocou drobných „kvetov“.
Ak ste nikdy nepočuli o takzvaných nanokvetoch, ide o mikroskopické štruktúry zložené z nanolistov materiálu, ktoré sa samy skladajú do trojrozmerných zhlukov. „Okvetné lístky“ každého nanokvetu pritom zabalia do malého priestoru obrovskú plochu, čo umožňuje, aby boli štruktúry silne zaťažené liečivými látkami. Z tohto dôvodu sa táto technológia v minulosti využívala na cielené podávanie liečiv v tele.
Tentoraz sa Fatemeh Ahmadpoor, Pier Francesco Ferrari a ich kolegovia z Janovskej univerzity rozhodli vyvinúť antibakteriálne nanokvety. Štruktúry boli kultivované vo fyziologickom roztoku a pozostávali z kyseliny trieslovej a fosforečnanu meďnatého.
Kyselina trieslová patrí do skupiny chemických látok rastlinného pôvodu známych ako polyfenoly. Polyfenoly okrem iného znižujú oxidačný stres, ničia baktérie a znižujú zápal v telesnom tkanive. Fosforečnan meďnatý zvyšuje schopnosť polyfenolov vykonávať tieto činnosti.
Vedci pokračovali v pripevňovaní svojich nano kvetov na pásiky elektricky pradenej nanovláknovej tkaniny. Táto tkanina pritom bola konkrétne zložená z „nanovlákien poly(kaprolaktónu) potiahnutých arabskou gumou a poly(vinylalkoholom)“.
V laboratórnych testoch tieto pásiky pri kontakte zlikvidovali kultivované škodlivé baktérie, ako napríklad Staphylococcus aureus, Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa. Dôležité však je, že tkanina nepoškodila laboratórne kultivované ľudské bunky a inak sa ukázala ako plne biologicky kompatibilná. Ďalšou výhodou je, že obväz s nanokvetmi by sa mal dať pomerne ľahko a lacno vyrábať v komerčnom meradle.
Článok o výskume bol nedávno uverejnený v magazíne ACS Applied Bio Materials.