Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vo Veľkej Británii spustia klinické skúšky 3D tlačených protetických očí

Vo Veľkej Británii spustia klinické skúšky 3D tlačených protetických očí
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 12. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zvyčajne, keď sa pacientovi má vytvoriť protetické oko, musí sa z jeho očnej jamky vyrobiť forma, a následne sa očná protéza zostaví ručne. O novom systéme 3D tlače sa však tvrdí, že je oveľa rýchlejší a vytvára realistickejšie vyzerajúce protetické oko.

Táto technológia bola vyvinutá prostredníctvom partnerstva medzi nemeckým Fraunhoferovým inštitútom pre výskum počítačovej grafiky a britskou spoločnosťou Ocupeye. Najprv sa použije špeciálne upravený očný skener Tomey na neinvazívne vykonanie 2,4-sekundového neionizujúceho skenu prázdnej očnej jamky pacienta. S využitím softvéru Cuttlefish:Eye z Fraunhoferovho inštitútu sa naskenované dáta kombinujú s farebne kalibrovanou fotografiou zostávajúceho oka pacienta.

Príjemca protézy Steve Verse – 3D tlačené umelé oko je to vpravo.

Výsledkom je 3D počítačový model protetického oka, ktorý potom použije viacfarebná viacmateriálová 3D tlačiareň pre tlač protetického oka z nešpecifikovaných biologicky kompatibilných materiálov. Po vyleštení sa o konečnom výrobku tvrdí, že vyzerá skôr ako skutočné oko než ako typická ručne vyrobená protéza. Navyše je pripravený na použitie za oveľa kratší čas.

Táto technológia bude čoskoro testovaná na približne 40 pacientoch v očnej nemocnici Moorfields Eye Hospital v Londýne. Po počiatočnom vybavení vlastným 3D tlačeným okom bude každý účastník vyšetrovaný v pravidelných intervaloch v priebehu jedného roka. Predpokladá sa, že len jedna 3D tlačiareň by mohla v konečnom dôsledku vyrobiť 10 000 protéz, ktoré sú v súčasnosti vo Veľkej Británii potrebné ročne.

Detailný záber na očnú protézu implantovanú do očnej jamky Steva Verzeho, „vôbec prvého pacienta na svete, ktorému bolo poskytnuté plne digitálne 3D vytlačené protetické oko“.