Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: TECH novinky v spolupráci s NAY Elektrodom - 24. časť

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
27. 4. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pravidelné novinky, ktoré prinášajú prehľad zo sveta technológií, vytvorené v spolupráci so spoločnosťou NAY.

Z japonskej dielne prichádza smartfón Xperia M4 Aqua. Ako už aj názov napovedá, nová M4 Aqua je nielen prachu, ale aj vode odolná. A to až do hĺbky 1,5 metra počas 30 minút. 5 palcový displej smartfónu je chránený tvrdeným sklom. Zadný fotoaparát zvláda rozlíšenie 13 megapixelov a jeho inteligentný režim Superior Auto si poradí aj s fotením pri slabom alebo silnom osvetlení. Operačný systém Android 5.0 poháňa 64-bitovým osem jadrový procesor Snapdragon 615 s integrovaným 4G LTE pripojením. Telefón strednej triedy tak dostal výbavu vyšších modelov.

Microsoft uviedol svoje dva nové smartfóny Lumia 640 a Lumia 640 XL vybavené operačným systémom Windows Phone 8.1. Smartfóny cez program Windows Insider využívajú funkcie a inovácie pripravovaného systému Windows 10, na ktorý sa neskôr budú dať aktualizovať. Lumia 640 má veľkosť displeja 5 palcov a o niečo väčšia verzia XL je vybavená displejom s veľkosťou 5,7 palca. Na výber budú modely s 3G alebo 4G podporou prenosu a takisto sa bude dať zvoliť model s jedným alebo dvomi slotmi pre SIM kartu. Telefóny obsahujú aj licenciu na známy Office 365, ktorá je i na iné zariadenia.

Overovanie prístupu biometriou sa v smartfónoch stále rozrastá. Čínsky výrobca ZTE sa však tentoraz nezameral na odtlačok prsta. Jeho telefón Grand S3 totiž používa biometrickú technológiu Eyeprint ID od spoločnosti EyeVerify. Technológia prostredníctvom prednej kamery skenuje unikátne rozloženie žiliek v ľudskom oku a po úspešnej identifikácii používateľa sprístupní samotný smartfón. Zadný fotoaparát smartfónu má 16 megapixelov a ani predný fotoaparát sa nenechá zahanbiť so svojimi 8 megapixelmi, ktoré využíva práve pre detailné snímanie očí.

Smartfón ALCATEL ONETOUCH IDOL 3 na prvý pohľad zaujme úplným symetrickým dizajnom svojich strán. Zariadenie je tak možné uchopiť aj z opačnej strany, ako by sa malo štandardne používať a obraz na displeji sa jeho polohe ihneď prispôsobí. Smartfóny IDOL 3 sľubujú kvalitný zvuk vďaka dvom reproduktorom JBL, vybavených technológiou Clari-Fi, ktorá dekóduje digitálne komprimované zvukové formáty a reprodukuje 3D zvuk. K dispozícii budú dve verzie, prvá so 4,7 a druhá s 5,5 palcovým displejom.

Kodak je známy predovšetkým svojimi filmami a tiež už aj nejakými tými digitálnymi fotoaparátmi. Tentoraz však táto značka vstupuje aj na pole s mobilnými zariadeniami a to s prvým smartfónom IM5. Smartfón má jednoduché používateľské prostredie s rýchlym dosahom hlavných funkcií. Predný 5 megapixelový fotoaparát je vybavený širokouhlým objektívom a zadný prináša rozlíšenie 13 megapixelov. Získané zábery sa môžu cez správcu snímok okamžite zobraziť, upraviť, vytlačiť či poslať na sociálne siete. Tieto nástroje sú pritom prístupné stlačením jedného tlačidla.

Spoločnosť Lenovo predviedla dostupné tablety TAB 2 A10-70 a TAB 2 A8. Oba však nešetria na výbave a funkciách. Tablet A10-70 je určený pre používateľov, ktorý si chcú vychutnať digitálny obsah na veľkom 10 palcovom IPS displeji. Tablet A8 s 8 palcovým displejom má pre zmenu dva sloty pre SIM karty. Oba modely majú v sebe integrovanú technológiu Dolby Atmos, ktorá pri zapojení slúchadiel sprostredkuje kvalitný hudobný zážitok s komplexným priestorovým ozvučením.

Svoju európsku premiéru má za sebou aj tablet Dell Venue 8 zo série 7000, ktorý sa so svojou hrúbkou 6 milimetrov radí medzi najtenšie tablety na svete. Okrem toho sa tento tablet môže pochváliť tromi kamerami s integrovanou 3D technológiou RealSense od Intelu, ktorá dodá fotografiám tretí rozmer a používateľ tak aj po odfotení môže dotykom prsta napríklad zmeniť zaostrenie na inú časť obrázku. Táto priestorová technológia rovnako v záberoch umožní v záberoch určovať objekty a merať ich dĺžku, šírku a výšku.

Grip je prvým inteligentným náramkom od spoločnosti HTC, ktorý je určený pre aktívnych športovcov a športových nadšencov. Je odolný voči prachu a vode a mal by niečo vydržať aj pri nárazoch. Zakrivený 1,8 palcový PMOLED displej zobrazuje informácie o ubehnutom čase, prekonanej vzdialenosti, rýchlosti a spálených kalóriách, či meria kvalitu spánku. Po prepojení s mobilným zariadením upozorní náramok Grip na prichádzajúci hovor alebo na správu bez toho, aby používateľ musel prerušiť svoju činnosť.