Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vystavenie sa nočnému svetlu výrazne zvyšuje riziko cukrovky

Vystavenie sa nočnému svetlu výrazne zvyšuje riziko cukrovky
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
1. 7. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V rozsiahlej štúdii na 85 000 ľuďoch vedci z Flindersovej univerzity zistili, že nočné vystavovanie sa svetlu výrazne zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, nezávisle od denných aktivít.

„Vystavenie svetlu v noci môže narušiť naše cirkadiánne rytmy, čo vedie k zmenám v sekrécii inzulínu a metabolizme glukózy,“ povedal docent Andrew Phillips, hlavný autor štúdie. „Zmeny v sekrécii inzulínu a metabolizme glukózy spôsobené narušenými cirkadiánnymi rytmami ovplyvňujú schopnosť tela regulovať hladinu cukru v krvi, čo môže v konečnom dôsledku viesť k rozvoju cukrovky 2.“

Pomocou údajov britskej Biobanky bolo o deväť rokov neskôr hodnotených 84 790 účastníkov, ktorí nosili zápästné svetelné senzory počas týždňa v rokoch 2013 až 2016. S 13 miliónmi hodín zozbieraných údajov zo svetelných senzorov vedci zistili, že existuje až o 67 % vyššie riziko vzniku cukrovky v neskoršom veku. Vedci tiež zistili, že riziko sa zvyšuje s množstvom času stráveného vystavením svetlu, nezávisle od denného správania.

Údaje podporujú hypotézu, že svetlo, ktoré potláča alebo posúva centrálne cirkadiánne rytmy a uvádza ich do „abnormálnej fázy“, môže tiež zmeniť spôsob vylučovania inzulínu a metabolizmu glukózy.

„Napríklad narušený cirkadiánny melatonín alebo glukokortikoidné rytmy môžu vykazovať zvýšené koncentrácie počas hodín bdenia, čím sa znižuje sekrécia inzulínu pankreasom a podporuje sa produkcia glukózy v pečeni v časoch, ktoré sa zhodujú s príjmom potravy,“ uviedli vedci v štúdii. „Pretrvávajúce cirkadiánne nesprávne zarovnanie môže viesť k trvalo zvýšeným postprandiálnym hladinám glukózy, čo iniciuje rozvoj diabetu 2. typu zvýšením veľkosti a zápalu adipocytov. Tým sa podporuje inzulínová rezistencia a sekrécia zápalových markerov, ktoré inhibujú funkciu beta-buniek pankreasu.“

Zatiaľ čo životný štýl a správanie, ako je práca na zmeny, nepravidelný spánok, majú vplyv na riziko cukrovky, vedci zohľadnili tieto faktory a stále zistili, že vystavenie svetlu medzi 00:30 a 6:00 predstavuje významný zdravotný problém. Vedci, prirodzene, navrhujú obmedziť osobné vystavenie svetlu medzi týmito hodinami v snahe udržať cirkadiánne rytmy na správnej ceste, čo je pre mnohých jednoduchý spôsob, ako znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu.

„Výsledky ukázali, že vystavenie jasnejšiemu svetlu v noci je spojené s vyšším rizikom vzniku cukrovky, pričom medzi vystavením svetlu a rizikom závisí vzťah od dávky,“ povedal Phillips. „Naše zistenia naznačujú, že zníženie vystavenia svetlu v noci a udržiavanie tmavého prostredia môže byť jednoduchým a lacným spôsobom, ako zabrániť alebo oddialiť rozvoj cukrovky.“

Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne The Lancet Regional Health – Europe.